VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opavsko: některé obce řeší nedostatek pracovníků

Jedná se o klienty evidované na úřadu práce, kteří jsou v obci zaměstnáni v rámci veřejně prospěšných prací. Obce zájem mají, kvalita a pracovní nasazení adeptů však podle nich bývá mnohdy tristní a považují je za „nezaměstnatelné“.

11.4.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Pomocné práce, úklid prostranství nebo sekání trávy. K výkonu těchto činností využívají obce a města na Opavsku také klienty úřadu práce (ÚP), a to v rámci veřejně prospěšných prací (VPP). Jak však naší redakci potvrdila námi oslovená vedení samospráv, morálka pracovníků, které úřady na VPP posílají, je mnohdy mizerná.

Přibližně deset klientů ÚP pracuje během sezony třeba ve Štěpánkovicích.

„Veřejně prospěšných prací využíváme už šestnáct roků. Stává se ale, že se přihlásí lidé, kteří jsou nezaměstnatelní. Situace je teď taková, že máme pokles nezaměstnanosti, čili úřady nám posílají vlastně všechny, kteří jsou klienty a žijí v naší obci, což samozřejmě není dobré. Nutno podotknout, že všichni naši kmenoví zaměstnanci kdysi byli vedení jako VPP,“ mínil štěpánkovický starosta Bernard Halfar.

PRÁCI DÁT CHCEME, ALE NEMŮŽEME

Opačná situace pak panuje v Třebomi, jež se nachází na samé hranici s Polskem. V malé vesnici, kde žije přes dvě stě obyvatel, berou z ÚP ročně na VPP pět až šest lidí. Letos se však musejí obejít s nižším počtem.

„Velmi mě ta situace mrzí. Požádal jsem si na úřadu práce o pět pracovníků, avšak dozvěděl jsem se, že dostanu jen tři. Vždy se jednalo o občany obce, třeba ženy po mateřské dovolené a podobně. Chtěl jsem dát našim obyvatelům práci, ale bohužel. Je to škoda,“ konstatoval čelní představitel Třebomi Jaroslav Vlk. Na chod obce by to podle jeho slov zásadní vliv mít nemělo.

„Maximálně se budou nějaké práce zkrátka dělat o něco déle,“ doplnil.

Potíže s kvalitou pracovníků VPP pak pozorují například i v Dolním Benešově.

Nedostatek technických zaměstnanců tady sice není na pořadu dne, avšak ve městě jej neberou na lehkou váhu. „Pozorujeme to všude okolo, ve firmách a podobně. Problém je v tom, že my nějaké lidi z úřadu práce chceme a oni nám pošlou úplně jiné. Někteří kritéria splní, ale ostatní jsou bohužel nepoužitelní,“ uvedl dolnobenešovský místostarosta Jiří Krömer.

Na VPP nedosáhne každý Jak naší redakci vysvětlila mluvčí Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková, úřad se sice snaží obce v rámci zaměstnávání VPP podpořit, musí se ale řídit také platnými zákony a konkrétní situací na trhu práce. „V praxi to znamená, že roli při rozhodování přiznání příspěvku na VPP hraje fakt, zdali uchazeč má či nemá šanci získat zaměstnání na otevřeném trhu práce,“ sdělila. Základním principem VPP je podpora dlouhodobě nezaměstnaných a těch klientů, kteří mají jen základní vzdělání. „Cílem je umožnit jim, aby si osvojili nebo oživili pracovní návyky a zvýšili tak šance na získání zaměstnání. Jde o nejrizikovější skupinu, které reálně hrozí dlouhodobá nezaměstnanost,“ doplnila Kateřina Beránková.

Loni umístil ÚP na VPP v celém Česku dohromady 11 750 lidí. Nejvíce klientů v rámci VPP pracovalo v Ústeckém kraji (2517), Moravskoslezský kraj skončil hned na místě druhém (1954).

Autor: Veronika Bernardová

11.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě Pracovník/ce ve výrobě LED panelů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zabezpečená rozrůstající se firma hledá do svého kolektivu člověka na pozici dělníka ve výrobě LED panelů. Základní náplň práce: pájení a osazování DPS, výroba kabeláží, kompletace výrobků. Požadavky:manuální zručnost, spolehlivost. Výhoda vzdělání technického směru, není však podmínkou. Veškeré věci se dají naučit a zaškolit. Práce vhodná i pro ženy. Možnost pracovního postupu i nástupu ihned.. Pracoviště: Atlas servis cz, s.r.o., Opavská, č.p. 492, 747 64 Velká Polom. Informace: Miroslav Šmajstrla, +420 604 852 237.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce REFERENT/-KA ODBORU SOCIÁLNÍCH VĚCÍ. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Hana Klapetková, tel. 556 312 222., Písemnou přihlášku s přesně uvedeným názvem výběrového řízení a požadovanými doklady doručte osobně nebo poštou na podatelnu na adresu: Městský úřad Vítkov, odbor vnitřní správy, náměstí Jana Zajíce 7, 749 01 Vítkov do 3.8.2018 v zalepené obálce s označením "VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - neotvírat", s uvedením adresy podavatele. Přihlášky doručené po tomto datu nebudou do výběrového řízení zařazeny., Charakteristika práce: sociální pracovník a veřejný opatrovník. Poskytování pomoci a poradenství rodinám v hmotné nouzi a osobám bez přístřeší, provádění šetření v rodinách, řešení zadluženosti a prevence ztráty bydlení, spolupráce s orgány a institucemi, výkon veřejného opatrovnictví., Jiné požadavky: samostatnost, spolehlivost a vysoké pracovní nasazení, komunikativnost, zodpovědnost, výhodou - praxe v sociální oblasti, zvláštní odborná způsobilost podle vyhl. MV č. 512/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, orientační znalost zákonů č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, č. 89/2012 Sb., občanský zákoník., Povinné náležitosti písemné přihlášky uchazeče do výběrového řízení: jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození uchazeče, státní příslušnost uchazeče, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče., K přihlášce uchazeč připojí: životopis, ve kterém se uvedou údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a o dovednostech týkajících se správních činností, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, včetně dokladu o vykonání státní závěrečné zkoušky, telefonní kontakt a e-mail., Místo výkonu práce: Město Vítkov - Městský úřad Vítkov., Bližší informace a specifikaci k nabízenému volnému pracovnímu místu naleznete na https://www.vitkov.info/mestsky-urad/volna-pracovni-mista/vyberove-rizeni-na-obsazeni-funkce-referent-odboru-socialnich-veci-na-dobu-neurcitou-818cs.html. Pracoviště: Město vítkov, náměstí Jana Zajíce, č.p. 7, 749 01 Vítkov 1. Informace: Hana Klapetková, +420 556 312 222.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 7 830 Kč

Asistenti učitelů ASISTENT /-KA PEDAGOGA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7830 kč, mzda max. 11450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Natálie Jaššová, tel. 604 691 731 (Po-Pá v době od 8 - 12 hod.), e-mail: natalie.jassova@skolabudisov.cz, SŠ vzdělání pedagogického směru nebo SŠ vzdělání s maturitou doplněné o kurz asistenta pedagoga, jednosměnný provoz, zkrácený úvazek 20 hodin týdně. , Výhodou je praxe v práci s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami. Jedná se o pedagogického zaměstnance.. Pracoviště: Základní škola budišov nad budišovkou, okres opava, příspěvková organizace, Halaškovo náměstí, č.p. 178, 747 87 Budišov nad Budišovkou. Informace: Natálie Jaššová, +420 604 691 731.

Administrativa - Řídící pracovníci v oblasti hospodaření s majetkem 30 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací hlavní inženýr -ka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Janků Kateřina Ing., tel.: 733 678 252. Prvotní kontakt pouze na e-mail: katerina.janku@msa.cz., VŠ vzdělání v technickém nebo příbuzném oboru, předchozí praxe na podobné pozici min. 2 roky, anglický jazyk výhodou.. , Pracoviště Dolní Benešov, nástup dle dohody., Hlavní činnosti:, - hlavní inženýr pro oblasti správy a údržby budov, správy a údržby strojů a zařízení, energetiky , - odpovědnost za technická řešení v rámci svěřených oblastí a s nimi souvisejících investic, - vedení projektů ve výše uvedených oblastech , - příprava, kontrola a optimalizace rozpočtu ve svěřených oblastech, - řízení a motivace týmu zaměstnanců, - spolupráce s projektanty a dodavateli, koordinace prací. Pracoviště: Msa, a.s., Hlučínská, č.p. 641, 747 22 Dolní Benešov. Informace: Kateřina Janků, +420 733 678 252.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hudební festival Colours of Ostrava 2018 v Dolní oblasti Vítkovice, 21. července 2018 v Ostravě. Na snímku DJ Kygo.
183

Zhodnocení: 17. ročník Colours of Ostrava skončil. Jaký byl?

Pivovar v Nošovicích.

Radegast investuje přes půl miliardy do linky na plechovky v Nošovicích

Opava dřela, výhru ale slaví Sparta

Nováček FORTUNA:LIGY z Opavy sice se Spartou prohrál 2:0. Slezané ale rozhodně na Letné nezanechali špatný dojem. Srazila je až dalekonosná rána Kangy, druhou branku pak přidal za přispění teče Tetteh. Velký obdiv ale zaslouží opavští fanoušci, kterých do hlavního města přicestovalo něco okolo patnácti stovek.  

Opavsko: vrtulník vzlétl hned ke dvěma nehodám

Doba prázdnin bývá každoročně pro leteckou záchrannou službu náročná, neboť vrtulník vzlétá k nehodám vůbec nejčastěji z celého roku.

OBRAZEM: Redaktor Deníku Petr Dušek se oženil

Dlouholetý redaktor Opavského a hlučínského Deníku Petr Dušek si v sobotu 21. července v 11 hodin vzal svou partnerku Markétu Langrovou. 

Nebezpečný přejezd ve Studénce: nahradí ho nový podjezd

Mimoúrovňové křížení, kdy silnice povede pod železniční tratí, má nahradit stávající nechvalně známý železniční přejezd ve Studénce nedaleko místního vlakového nádraží.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT