Jen 16. a 17. ledna záchranáři ošetřili v různých částech regionu patnáct lidí. „Přibližně osmdesát procent jich bylo v seniorském věku a nejčastější zranění se týkalo poškozených nohou a hlavy. Především osoby se zhoršenou pohyblivostí by měly v těchto rizikových dnech zvážit vhodnost pohybu mimo domov,“ doporučuje mluvčí záchranářů Lukáš Humpl. Počasí zatím neslibuje žádnou větší změnu a led z chodníků hned tak nezmizí.

Slezská nemocnice v Opavě.
Dětská pohotovost na Opavsku. Zajišťuje ji Slezská nemocnice v Opavě

Ve Slezské nemocnici ošetřili lékaři od 1. do 19. ledna celkem osmadvacet úrazů, souvisejících s pády na ledu. „Ve většině případů šlo o úrazy lehčího a středního charakteru – tedy naraženiny a zlomeniny, ale dva úrazy si vyžádaly nutnost hospitalizace a následné operace,“ sděluje náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Slezské nemocnice Hana Hozová.

Max Breda a David Weinstein.
Obchodní dům Breda. Opavanům stále připomíná původní majitele

Do nemocnice bylo dopraveno celkem deset lidí se zlomeninami. Hospitalizaci a následnou operaci si vyžádal polámaný loket a kotník. Do domácího léčení bylo propuštěno sedm majitelů zlomeného zápěstí a jednoho bérce. Lépe dopadli chodci, kteří tvrdý kontakt s ledovou zemí odnesli jen naraženinami. Třem z nich lékaři ošetřili potlučenou nohu, kotník a stehno, dvěma naražená žebra, dvěma koleno, dva chodci si narazili kyčel a čtyři záda. Na pády doplatilo i pět hlav a tržná rána na jedné z nich musela být sešita.