Pro řadu lidí se následující dny ponesou v duchu zimních olympijských her, které hostí jihokorejský Pchjongčchang. Možná i ti, kteří sport až tak pravidelně nesledují, budou před obrazovkami s napětím očekávat výkony českých reprezentantů.

Někteří fanoušci pak vyrazí tradičně zhlédnout přenosy třeba i do restaurací a jiných podniků.

Olympiádu však neřeší jen v hospodách, ale například také ve wellness centru.

„Byl jsem o víkendu cvičit v opavském Health parku, kde je rozmístěno hned několik obrazovek. Pravidelně tam vždycky hraje stanice MTV, tentokrát však dostal přednost biatlonový závod, ve kterém naše reprezentantka Veronika Vítková získala bronz. Musím říct, že mě to samozřejmě moc potěšilo,“ nechal se slyšet například šestadvacetiletý Opavan Michal Svoboda.

HOKEJ DOPOLEDNE? NENÍ PROBLÉM

O uplynulém víkendu sledovali biatlonové medailové žně také lidé ve Štěpánkovicích, konkrétně v tamní restauraci Štěpánka.

„Samozřejmě jsme přenosy sledovali a bylo skvělé, že se to našim reprezentantům povedlo. Pochopitelně jsme se dívali také na rychlobruslení a čtvrtého místa Martiny Sáblíkové nám bylo moc líto, ale to ke sportu zkrátka patří,“ popisovala olympijskou náladu ve Štěpánkovicích majitelka restaurace Jana Stromská.

Podnik standardně otevírá vždy v šestnáct hodin a co se vysílání týká, nebudou chybět ani hokejové přenosy.

Pokud vyjdou zápasy, ať už v základní skupině, ve čtvrtfinále nebo v boji o medaile na víkend, je Jana Stromská připravena otevřít svou restauraci, vzhledem k časovému posunu, i o několik hodin dříve.

„Většinou se v restauraci schází parta známých a stálých návštěvníků, štamgastů. Takže samozřejmě pokud oni projeví zájem a budou chtít, otevřeme dříve, aby se mohli přijít dívat. Přes týden to asi nehrozí, protože jsou lidé v práci,“ doplnila.

Také v opavské restauraci U Hořínků, jak naší redakci potvrdil majitel Viktor Hořínek, mají přednostně přenosy z olympijských her zapnuté.

„Vypne se rádio, jedou pouze televize. Lidé vědí, že tady mohou olympiádu sledovat, jsou na to už zvyklí. Jsme samozřejmě schopni pokrýt rezervaci pro skupinu lidí, která by tady chtěla přenos sledovat,“ poznamenal Viktor Hořínek.

PŘERUŠENÍ VÝUKY? MOŽNÁ ANO

Když se před dvaceti lety slavilo hokejové zlato v Naganu, hlavně při play-off turnaje století bylo takřka nemožné směrovat pozornost žáků k učivu. Výuka se přerušovala, aby přednost dostalo čtvrtfinále s USA anebo semifinálová bitva s Kanadou.

Vzhledem k tomu, že letošní olympiáda probíhá v podobném časovém pásmu jako ta naganská, jsou ve školách připraveni na alternativy.

„Zatím jedeme v normálním režimu. Výuka má rozhodně přednost. Rozhodovat se budeme podle vývoje v jednotlivých sportech. Sledování sportovních přenosů ovšem umožníme jen v případě, že bude viset ve vzduchu zisk medaile. Například, když někdo z našich bude po prvním kole slalomu na čele nebo pokud budeme hrát semifinále v hokeji a podobně. Za takových okolností bychom uvažovali o promítání třeba v tělocvičně, tak aby se mohlo dívat co nejvíc dětí a nikdo by se necítil ukřivděn. Přece jenom jsme velká škola s velkým počtem žáků,“ zapřemýšlel ředitel Základní školy Englišova v Opavě Jan Škrabal.

OLYMPIJSKÝ PARK V OSTRAVĚ JE LÁKADLEM

Pokud chcete nasát tu pravou olympijskou atmosféru, určitě se v těchto dnech vyplatí vyjet do Ostravar Arény v nedaleké Ostravě, kde funguje Olympijský park.

Zájemci si mohou na vlastní kůži vyzkoušet nejen zimní sporty, ale popovídají si také se známými sportovci, kteří v minulosti na olympiádě sami startovali. Navštívit se rovněž vyplatí náš stánek Deníku, kde se můžete nechat zvěčnit v místním fotokoutku.