Řidiči nelení a v těchto dnech houfně navštěvují pneuservisy, aby nazuli letní gumy. Někteří z nich si ovšem moc dobře vybavují loňský duben, kdy Opavsko nečekaně zasáhly mrazy.

Spousta lidí v té době už měla přezuto a bez zimních pneumatik se pro ně silnice staly nesjízdné. V patrnosti to vedou i v Budišově nad Budišovkou. Včera absolvoval výměnu gum na služebním voze i místní starosta Patrik Schramm.

„Vzhledem ke klimatickým podmínkám, které u nás panují, necháváme zimní gumy vždy o něco déle. Platí to pro služební i mé osobní auto. V našich končinách nás totiž počasí umí překvapit. Na podzim se naopak výměnu snažíme podstoupit co nejdříve. Přezouvám však poctivě. Nepatřím k těm, kteří by na zimních pneumatikách jezdili i v létě,“ poznamenal Patrik Schramm.

Naše redakce se včera pokoušela zkontaktovat několik pneuservisů, aby nám jejich pracovníci řekli, jaká je současná situace.

Snad deset z nich se nám ovšem omluvilo, že jsou zaneprázdněné a nemají čas ani na krátké několikaminutové vyjádření. Poprvé jsme uspěli až u Zbyňka Žídka z Autotechny Vítkov.

„Měli jste štěstí, trefili jste se zrovna do chvilky, kdy jsme si mohli dopřát chvilku oddechu,“ usmíval se právě Zbyněk Žídek.

S jeho kolegy si momentálně prakticky nemá šanci oddechnout:

„Není čas odpočívat. Jedeme jedenáct hodin v kuse prakticky bez zastavení. Pracujeme i o víkendech. Tato situace trvá zhruba měsíc.“

Do Vítkova jsme se dovolali nedlouho po jedenácté hodině. V té době byly vyměněny gumy u šesti zákazníků, přičemž pracovat se ve vítkovské autotechně začíná v osm ráno. Zástup čekajících je v tuto chvíli dlouhý.

„Kdybyste se teď chtěli objednat, dostanete se na řadu až příští týden ve čtvrtek,“ uvedl včera dopoledne Zbyněk Žídek.

Náročnou pracovní současnost prožívá také kravařská pobočka Mojepneu. I zde jsou v jednom kole, ale až tak napěchované jako ve Vítkově to v Kravařích není.

„Máme napilno. Dneska nebo zítra byste se u nás na řadu nedostali, termíny jsou obsazeny, ale potom by už se prostor našel,“ mínil fakturant odbytu kravařského Mojepneu Jiří Nevřela, který však zároveň, podobně jako další pneuservisy, tvrdí, že sezona přezouvání z letních gum na zimní bývá daleko horší:

„Když teď nepřezujete, nic vám nehrozí. Na zimních pneumatikách můžete jezdit také v létě. Od listopadu je však povinnost jezdit na zimních gumách. My jako Češi máme navíc takovou vlastnost nechávat věci na poslední chvíli. To znamená, že se 31. října vytvoří před bránou naší firmy dlouhá fronta lidí, kteří potřebují rychle přezout.“

V poslední době se hodně diskutuje o tom, zda by právě přezouvání ze zimních pneumatik na letní mělo být uzákoněno jako povinnost. Některé země se už tím řídí. Například v Itálii by vám hrozila pokuta ve výši několika desítek tisíc korun.

„Nechal bych to na rozhodnutí samotných řidičů. Je to velmi indiviuální věc. Pokud budu důchodce, který ročně ujede jen malé množství kilometrů třeba do Kauflandu a zpátky, je zbytečné, abych přezouval. Já osobně to řeším celoročními pneumatikami. Je to trend současnosti. Výhodou je, že se nemusí přezouvat,“ doplnil ještě Jiří Nevřela.

Podobný názor zastává také Antonín Horník z autodílny v Budišově nad Budišovkou:

„Záleží na tom, kudy a jak často jezdíte. Jestliže se pohybuji především kolem „komína“, zvlášť třeba po místních rozbitých cestách, nemá pro mě smysl, abych gumy měnil.

Samozřejmě pokud jezdím po dálnicích a dlouhé trasy, už bych na letní přezout měl.“