Řada lidí má právě silvestrovské veselí stále spojeno hlavně s odpalováním petard a ohňostrojů. Většinou jde o ohňostroje individuální, nás zajímalo, jestli se někde bude konat oficiální „městský“.

Opavané mají utrum

Třeba ve slezské metropoli býval několik let silvestrovský hudební program na Dolním náměstí, spojený právě s velkým ohňostrojem i novoročním přípitkem primátora. To bylo ale naposledy v roce 2008 a minimálně letos se v Opavě žádná tradice obnovovat nebude.

„Silvestrovské oslavy neplánujeme. Silvestrovský ohňostroj se konal naposledy v roce 2008, poté se z úsporných důvodů zrušil,“ uvedl opavský mluvčí Roman Konečný. Opavané ale o městský ohňostroj ani tak nepřišli, protože se stal součástí vánočních trhů. Rachejtle se odpalovaly buď na Mikuláše, nebo při zahájení trhů, naposledy v roce 2019. I letos občané ohňostroj vyhlíželi, ale marně.

Rozsvícení vánočního stromu na Masarykově náměstí, 26. listopadu 2022, Ostrava.
Hledá se nejkrásnější vánoční strom Moravskoslezského kraje a Česka

„S ohňostrojem jsme letos vůbec nepočítali, a to v rámci úspor,“ vysvětlil Deníku organizátor opavských vánočních trhů Martin Žižlavský. Jestli se ohňostroj do programu jarmarku vrátí v dalších letech, je zatím nejasné. Jisté je pouze to, že v tomto roce se žádný oficiální městský ohňostroj už bouchat nebude.

Šetří se všude

Na silvestrovské oslavy včetně ohňostroje na Nový rok byli zvyklí také v Hlučíně. Jenže krize je krize a ta si vybírá svou daň i v tomto městě.

„V průběhu adventu ani na Nový rok město Hlučín ohňostroj z úsporných důvodů neplánuje. Zda se v příštích letech k pořádání novoročních ohňostrojů město vrátí, bude záležet na rozhodnutí rady v příštím roce. Neplánujeme ani silvestrovské oslavy, a to z důvodu nepříznivé ekonomické situace. Poslední oslavy příchodu nového roku proběhly v roce 2019,“ sdělila nám Kateřina Konečná z tiskového oddělení radnice.

Jánské Koupele dříve a dnes.
Mýty, vzpomínky i naděje. Příběh Jánských Koupelí opět ožívá

Naopak nikdy neprobíhaly oslavy konce roku v Kravařích a jinak tomu nebude ani letos, ať už se to týká kulturního programu, nebo ohňostroje. „Městský ohňostroj máme připraven pouze v době Kravařského odpustu,“ potvrdila kravařská mluvčí Eva Hanzlíková.

Vítkov: poslední Mohykán

Asi jediným městem, kde nehodili silvestrovskou flintu tak úplně do žita, je Vítkov. I tady se v minulých letech tradičně konal na náměstí 31. prosince v odpoledních hodinách kulturní program, který býval zakončován podvečerním ohňostrojem. Tento zvyk zůstane zachován i v tomto roce, byť s úpravami. Petardy totiž vystřídají lasery. O podobě silvestrovských oslav mimo jiné hlasovali lidé i na Facebooku města.

Rozsvícení vánočního stromu v Opavě v roce 2022.
Vánoční jarmark v Opavě začal rozsvícením stromu. Program pokračuje, zde přehled

„Hlasování bylo téměř těsné a rozhodnutí nakonec padlo na nás. Domluvili jsme se tedy, že ohňostroj nebude a uděláme změnu. Jednak z důvodu finančních, ale i ekologických. Budeme zkoušet novinku, a to laserovou show. Začne v 17 hodin, aby byla akce dostupná i pro děti, jako tomu bylo posledních pár let. Co se programu týká, proběhnou nějaké koncerty, ale bude to decentní, přihlédli jsme k tomu, že je třeba trochu šetřit,“ prozradil starosta Vítkova Jakub Cihlář.