Opavský úřad práce měl v lednu 8 023 lidí bez práce a míra nezaměstnanosti představovala 8,6 procenta. Nad deset procent se v prosinci dostala Karviná a Bruntál. V rámci aktivní politiky zaměstnanosti vytvořil opavský úřad práce v lednu pouze deset nových pracovních míst. Do rekvalifikačních kurzů však bylo zařazeno šestaosmdesát zájemců, překlenovací příspěvek získalo šestnáct začínajících živnostníků a 315 příspěvků bylo dáno na provozy chráněných dílen. Do evidence nezaměstnaných se přihlásilo 132 končících samostatně výdělečných osob.

Opavský úřad práce evidoval v lednu celkem 1 354 volných míst a na každé připadalo teoreticky necelých šest uchazečů. „Skladba poptávky po zaměstnancích zůstala stejná jako v závěru roku. Zájem byl o prodavače a pokladní, o řidiče nákladních vozů, o seřizovače a obsluhu obráběcích strojů, o pracovníky v kovoprůmyslu a o pomocné zedníky,“ přibližuje zájem o profese ředitelka opavského úřadu práce Jarmila Mateřanková.

Středoškoláci měli šanci v profesích zástupce pojišťovny, strojírenský technik, obchodní poradce a obchodní zástupce, u vysokoškoláků byli na Opavsku hledáni lékař, farmakolog, anatom, biochemik, fyziolog a patolog, kartografický technik, konstruktér, kreslič a zeměměřič. Ze sedmdesáti obcí na Opavsku jich dosáhlo na míru nezaměstnanosti do deseti procent celkem dvaapadesát, do dvaceti procent patnáct, do třiceti procent dvě a nad třicetiprocentní mírou zůstala jedna obec.

Nejvyšší míru nezaměstnanosti si udržela Třebom (35,44) a nejnižší měly Mokré Lazce (4,58). Ze sedmi měst v okrese zůstala pod desetiprocentní hranicí celkem čtyři a do dvaceti procent se vešla tři zbývající. Nejvyšší míru měl Budišov nad Budišovkou (14,79) a nejnižší Hradec nad Moravicí (5,43).

(jih)