„Ráno mě vzbudil silný vítr. Když jsem chtěla rozsvítit světlo a vstát, zjistila jsem, že nejde proud,“ uvedla obyvatelka Moravice se slovy, že stejný problém měli lidé také v několik kilometrů vzdáleném Kružberku.

Od páté hodiny ranní do půl jedenácté, jak zmínil tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela, vyjížděli hasiči v souvislosti se silným větrem k osmdesáti případům. Z toho téměř dvě desítky jich byly na Opavsku.

„Jednalo se hlavně o spadlé stromy na silnicích, lesních cestách a dalších místech, kde by mohly ohrozit chodce či silniční a železniční dopravu,“ řekl Petr Kůdela a dodal: „Od rána byla uzavřena silnice 464 mezi opavskou částí Podvihov a obcí Hlubočec, kde bylo několik popadaných stromů. Ty začali hasiči odstraňovat odpoledne.“

Kolem třinácté hodiny měli hasiči z kraje na kontě již sto třicet zásahů. Kvůli silnému větru se některé domácnosti ocitly bez elektrického proudu. Podle slov mluvčí Skupiny ČEZ pro střední a severní Moravu Alice Lutišanové zaevidovali ve včerejších dopoledních hodinách zhruba třicet poruch na nízkém napětí.

„Jednalo se o oblast Kravaře, Opavu, Otice, Šilheřovice a Bobrovníky,“ informovala Lutišanová. Jak dále zmínila, dvě rozsáhlé poruchy pak zaznamenali i na vysokém napětí. „První porucha byla v Hošticích a ovlivnila dodávku do části Kravaře-Nový Dvůr,“ uvedla s tím, že bez proudu byly desítky odběrných míst.

Stejný problém měly i stovky domácností na trase Hradec nad Moravicí - Vítkov.

(mn, ver)