Hygienici kontrolují Stříbrné jezero, hlučínskou štěrkovnu i koupaliště v Darkovicích

Aby si mohli lidé bez obav užít vodních radovánek na rybnících, přehradách a dalších nádržích, odebírají zaměstnanci krajské hygienické stanice na některých z nich pravidelně vzorky vody a blíže je zkoumají, jestli není koupání v dané lokalitě zdraví škodlivé.

V opavském okrese je pod drobnohledem hygieniků Stříbrné jezero, hlučínská štěrkovna nebo koupaliště v Darkovicích. V minulých letech patřila na seznam také nádrž za autokempem v Budišově nad Budišovkou, ta se ale v současné době opravuje a voda se do ní vrátí zase příští rok.

Hygienici každopádně lidem na Opavsku vzkazují: buďte bez obav, voda je bez sinic.

„Na základě výsledků laboratorních rozborů je voda v nádržích vhodná ke koupání bez zdravotních rizik. Výsledné hodnocení zohledňuje jak smyslově postižitelné ukazatele jakosti vody jako třeba znečištění odpady, tak i výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. Na základě těchto údajů je pak voda zařazena do jedné z pěti jakostních kategorií a označena příslušným symbolem,“ informují hygienici.

Hlučínská štěrkovna.

Vodu vhodnou ke koupání signalizuje modrý „smajlík", naopak vodě nebezpečné ke koupání je přidělen černý. Zelená barva značí, že voda je vhodná ke koupání, avšak se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi. Oranžový obličej hlásá zhoršenou jakost vody a červený pak upozorňuje na nevhodnost koupání. Toto hodnocení je zároveň umístěno na informačních tabulích u sledovaných koupacích míst.

Obyvatelé Opavska se často vyrážejí koupat třeba i na Slezskou Hartu nebo na lom u Svobodných Heřmanic. Také na těchto dvou místech je kvalita vody dobrá.