Na Opavsku dopadla vůbec nejlépe Základní šola církevní sv. Ludmily Hradec nad Moravicí. V TOP 5 skončila v českem jazyce jako první s výsledkem úspěšnosti 74,27 procenta, což je nejlepší výsledek v Moravskolszeském kraji. V matematice posunuly výsledky žáků u přijímaček tuto školu na čtvrté místo.

Mezi TOP školami v České republice se nachází také Základní škola Otická v Opavě. V českém jazyce skončila na pátém místě, v matematice byla dokonce nejlepší. Přípravě svých 88 žáků devátých tříd na přijímací zkoušky z češtiny se věnuje prostřednictvím volitelného semináře, zkoušek na nečisto i schůzek s rodiči. „Pro deváťáky pořádáme volitelný seminář, který je připravuje na všechna úskalí, jenž je na přijímačkách čekají. Probíráme s nimi jednotlivá témata a získané znalosti procvičujeme i formou přijímací zkoušky nanečisto tak, aby si zvykli na časový stres, kterému budou muset čelit. Minulý týden jsme s nimi tuto zkoušku dělali i mimo seminář,“ přiblížil ředitel opavské základní školy Otická Arnošt Žídek. „Následně provádíme rozbor výsledků se zaměřením na ty části, ve kterých žáci dělají nejčastěji chyby," dodal.

Ilustrační fotografie.
Kdo pochybil? Důchodkyně z Opavy žije jako v pravěku, už týden je bez elektřiny

Škola zajistila i schůzku s rodiči, na které byli přítomni zástupci středních škol. „Naši deváťáci mívají největší problém se čtenářskou gramotností. Je hodně důležitá, protože potřebné informace získávají z textu. Ten bývá dlouhý, odborný a v časovém prostoru přijímací zkoušky mohou mít s jeho zvládáním potíže,“ konstatoval ředitel Arnošt Žídek.

Městská policie Opava začala využívat ilustrační obrázky vytvořené umělou inteligencí, 30. ledna 2024.
Opavští strážníci baví sociální sítě. Využívají obrázky vytvořené pomocí AI

Také opavská Základní škola Vrchní se v loňském školním roce umístila mezi TOP školami. V devátých třídách má šedesát žáků, které čekají přijímací zkoušky. Pro uchazeče o studium zajišťuje matematický seminář.

„Díky tomu, že jsme využili Phmax (maximální týdenní počet hodin, pozn. red.) jsme mohli matematiku učit podle schopností našich žáků a podle zájmu ji vyučujeme i ve volitelných předmětech,“ uvedl ředitel školy Vrchní Roman Podzemný. Na semináři dostanou účastníci zadání, které doma vyhotoví, výsledky donesou a učitelé s nimi pak jejich chyby rozebírají. „Organizujeme též zkoušky nanečisto, ve kterých nasimulujeme průběh přijímaček. Rozebíráme nedostatky i všechny problémy, které žáky mohou potkat a zjišťujeme, jak jsou odolní proti stresu. Rozbory ukazují slabiny, na které se tak žáci při matematické zkoušce mohou včas zaměřit a postupně je odstranit,“ dodal ředitel Roman Podzemný.

Městský hřbitov v Opavě.
Městský hřbitov v Opavě bude přehlednější. Pomůže informační panel

Nejúspěšnější základní školy v okrese Opava při přijímačkách žáků na střední školu

Matematika

1. ZŠ Otická Opava - 57,08 %

2. ZŠ Slavkov - 55,64 %

3. ZŠ Píšť - 54,02 %

4. ZŠ církevní sv. Ludmily Hradec nad Moravicí - 53,57 %

5. ZŠ Vrchní Opava - 52.60 %

Český jazyk

1. ZŠ církevní sv. Ludmily Hradec nad Moravicí - 74,27 %

2. ZŠ Stěbořice - 64,83 %

3. ZŠ Chuchelná - 63,18 %

4. ZŠ Englišova Opava - 62,81 %

5. ZŠ Otická Opava - 62,72 %

Jak a podle čeho se vybíraly nejlepší školy

Co znamenají čísla u škol? Jde o průměrné procento správně vyřešených úkolů z matematiky nebo českého jazyka žáky na dané škole v přijímacích testech za posledních pět let. Číslo 50.00 tedy znamená, že žáci vyřešili v průměru polovinu přijímacího testu.

Do výběru jsme zahrnuli všechny školy z daného okresu, které měly minimálně 20 žáků v devátých třídách, kteří dělali přijímací testy. Kvůli relevanci dat jsme se zaměřili pouze na přijímací zkoušky na čtyřletá studia (téměř 90 procent všech) a vynechali jsme přijímačky na víceletá gymnázia

Zdroj: prijimacky.ai a Cermat