Je středa okolo osmé hodiny ráno a obyvatelé vesniček na Vítkovsku mají problémy vyjet alespoň na cestu. Nejde poznat, kde je silnice a kde už chodník, nebo příkop.

Autobus jedoucí z Melče na Opavu zastavuje před jednou ze zatáček a nechává bezpečně projet protijedoucí auto. Lidé nervózně sledují hodinky a je jim jasné, že v práci nebudou včas.

Redakce vyráží opět do terénu před jedenáctou hodinou dopolední. Pořád lehce sněží, ale cesty už jsou narozdíl od rána prohrnuté. Dobře průjezdná je trasa vedoucí přes Komárov na Ostravu. Odbočka na Suché Lazce už je na tom o poznání hůř.

V každé vesnici potkáváme alespoň pár jedinců, kteří se pokoušejí odklidit čerstvě napadaný sníh. Jak lidé přiznávají, problém je hlavně v tom, že jim silničáři sníh vmetou zpět do vjezdu či na chodník ve chvíli, kdy začnou prohrnovat cestu.

S trochou opatrnosti byla průjezdná také cesta z Raduně do Kylešovic, i trasa z Otic na Štáblovice. V každém případě bylo zjevné, že jsou řidiči pro jistotu opatrní.

„Když jsem ráno vyjížděla na křižovatku v Komárově, kola mi začala úplně prokluzovat. Byla jsem z toho nervózní, protože už se v protisměru blížila další auta,“ popsala včera svou zkušenost čtyřicetiletá Anna D. z Komárova. Podobnou zkušenost měl i muž z Melče. „Měl jsem volno a tak jsem se chtěl jet podívat, jestli mi prohrnuli cestu ke stavbě. Nepodařilo se mi ale dojet ani ke kostelu,“ postěžoval si třicetiletý Jan S.

Cestu do práce pak neměl časně ráno lehkou ani sedmadvacetiletý Roman K. z Opavy. „Pracuji v Ostravě a cestou mi to ráno dost klouzalo. Cesta mi trvala minimálně o deset minut déle než obvykle,“ podotkl.

Veronika Schindlerová, Lucie Orbanová

Silničáři se nezastavili

Sníh začal Opavsko intenzivně zasypávat už v prvních hodinách noci a do poledne ho napadlo 13 až 15 centimetrů. Opavští silničáři se během časných ranních hodin zabývali pouze silnicemi první třídy, které po odplužení neustále padajícího sněhu sypali solí.

Ráno chumelilo ještě silněji, a směny proto musely nasadit nejenom veškerou techniku opavského střediska, ale i tu předem nasmlouvanou od jiných poskytovatelů.

„Silnice první třídy jsou neustále projížděny pluhy a sypány solí. Jízda po nich vyžaduje zvýšenou opatrnost,“ upozorňoval řidiče v poledních hodinách vedoucí opavského střediska Karel Sýkora.

Odpoledne se zaměstnanci se stroji přemístili na silnice druhé a třetí třídy, které nesolili. Jejich povrch po odplužení jen posypávali zbytkovou zajetou vrstvu sněhu kamennou drtí.

Vítr naštěstí moc nefoukal, a proto se na silnicích netvořily sněhové jazyky. „Během prosince jsme použili 950 tun soli a 600 tun pevného posypu. Zásoby pro další měsíce máme dostatečné,“ dodává Karel Sýkora.

Jitka Hrušková


Anketa: Jak zvládáte odklízení sněhu?

Pavel Nesvadba, 62 let, důchodce, Raduň:
Bydlím v kopci, takže mi nepomůže ani svěcená voda. Sníh musím odklízet každou chvíli. Mám problémy s cestáři, kteří zahrnují chodníky.

Emil Hýbel, 69 let, důchodce, Opava:
Hůř se mi odklízí sníh v Opavě. Bydlím u OSP a chodníky si tam musíme odhrnovat sami.

Marie Pirunčíková, 42 let, důchodkyně, Raduň:
Sníh odmetu na cestu a za chvíli ho cestáři hodí zpátky. Je to pak zbytečná práce.

Petr Klobouk, 20 let, student, Opava:
Mně jako studentovi se sníh odklízí docela dobře. Horší to mají starší sousedi. Pak je problém s cestáři, kteří to jednou přejedou a můžeme odklízet znovu. V tomto počasí odhrnuji tak jednou za dvě hodiny.