VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opavsko: zdravotní sestry jsou profesí stále žádanou

Nedostatek lékařů a sester v nemocnicích přešel do chronického problému. O to příznivěji vyznívá, že opavská zdravotnická zařízení do extrémních opatření nežene.

7.2.2018
SDÍLEJ:

Více sester by uvítali v obou nemocnicích v Opavě. Foto: archiv Regionu

Stav zdravotnického personálu je v opavských zařízeních celkem uspokojivý, třebaže ne ideální. Slezská nemocnice zatím nedostatek všeobecných zdravotních sester zvládá, ale problém může rychle nastat ve chvíli, kdy mladé sestry odejdou na mateřskou a starší do důchodu.

„V databázi uchazeček máme žádost jedné sestry a uvítali bychom ještě dvacet dalších,“ konstatuje náměstkyně ředitele Lenka Hanková.

S početním stavem lékařů je ředitel nemocnice Ladislav Václavec zatím spokojený. „V současné době zaměstnáváme 150 lékařů a letos přijmeme ještě deset absolventů, kteří zatím nemají atestaci. Už jsme s nimi dohodnutí,“ netají ředitel Václavec spokojenost, kterou mu mnohý kolega může jen závidět.

Dobrá situace je také u opavské rychlé záchranné služby. „Lékařů máme dostatek, třebaže by se nám víc kmenových docela hodilo. Stav podle potřeby doplňujeme o externisty a záchranářů i řidičů máme také dost,“ přibližuje mluvčí Lukáš Humpl aktuální personální stav.

SESTRY BY UVÍTALO I PSYCHIATRICKÉ ZAŘÍZENÍ

V Psychiatrické nemocnici v Opavě chybí hlavně atestovaní lékaři a zejména internista. „Toho bychom rozhodně uvítali. Hledáme ho stále, ale zatím neúspěšně,“ konstatuje ředitel Zdeněk Jiříček.

Zařízení proto nezbývá nic jiného než čekat, až osmnáct mladých lékařů v přípravě získá atestaci. Pak už budou moci pracovat samostatně. Sestry pořád ještě bolavým problémem psychiatrické nemocnice nejsou, ale k trvalému uspokojení to nesvádí.

Početně sice nemocnici neopouštějí, ale koloběh je mezi nimi stejný jako všude jinde. Některé se dostávají k důchodovému věku a jiné odcházejí na rodičovskou dovolenou.

„Je to stejné jako v dalších nemocnicích a zájmu nových sester se v žádném případě nebráníme,“ dodává Zdeněk Jiříček.

BEZ ZDRAVOTNÍCH SESTER LÉČIT NELZE

Lékař diagnostikuje, navrhuje a řídí léčbu, sestra je realizátorkou jeho rozhodnutí. Je ženou, která bere svou práci po odborné i lidské stránce jako službu pacientům. Není však jejich služka, třebaže hranice mezi tím a výkonem odborné péče je velmi tenká.

„Zdravotní sestra není žádná šedivá myška za zády lékaře. Je jeho významným partnerem a v nemocnici představuje důležitý článek péče o pacienty. Bez sester je každodenní fungování práce u lůžek i v ambulancích nemyslitelné,“ konstatuje náměstkyně ředitele Slezské nemocnice pro ošetřovatelskou péči Lenka Hanková.

Jako všude i tady hrají hlavní roli peníze. Sestry ve fakultních nemocnicích dostávají vyšší plat než v krajských a některé jazykově dobře vybavené absolventky míří za vysokým platem do zahraničí.

SESTRY UŽ BAKALÁŘSKÉ STUDIUM NEPOTŘEBUJÍ

Nedostatek zdravotních sester na odděleních českých nemocnic řešilo ministerstvo zdravotnictví snížením doby jejich studia.

Dříve musely pro titul všeobecná sestra absolvovat po maturitě ještě tříleté bakalářské studium, dnes jim stačí čtyřletá odborná škola a rok pomaturitního studia na vyšší odborné škole.

To by mělo zabránit sestrám – bakalářkám hledat uplatnění v jiných oborech a lékaři se snížením doby studia sester souhlasili.

Opačný názor má vedoucí Ústavu ošetřovatelství na Slezské univerzitě Jana Haluzíková, která považuje vyloučení bakalářského studia zdravotních sester za krok zpátky.

„Česká zdravotní sestra by měla být vysokoškolsky vzdělaná, tak je to zavedené i ve vyspělém zahraničí,“ míní Jana Haluzíková.

Ředitel opavské nemocnice Ladislav Václavec zastává názor, že vzdělávání lékařů je nastaveno špatně a za optimální považuje dvouatestační řízení. První atestace by podle něj mohla být po třech letech od nástupu a po ní by měla následovat samostatná činnost.

„Od mediků jsem se dozvěděl, že po absolvování chtějí odejít pracovat do Německa, kde je kratší atestační systém. U nás mohou lékaři po ukončení studia pracovat samostatně až po sedmi letech, což pro ně není nic motivačního. To je kromě peněz důvod, proč odcházejí dělat do zahraničí,“ věří ředitel Václavec.

Autor: Jitka Hrušková

7.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ/-KA sk. C (rozvoz výsekového masa). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Karel Klemens, tel. 602 536 723, e-mail: jatky.melc@seznam.cz, vzdělání nerozhoduje, jednosměnný provoz, nástup IHNED, mzda 20 000 - 25 000 Kč. Pracoviště: Jaroslava klemensová - pracoviště jatky - melč, 747 84 Melč. Informace: Karel Klemens, +420 602 536 723.

Právo - Právo Právník 25 000 Kč

Podnikoví právníci PRÁVNÍK, PRÁVNIČKA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 37000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Moravcová Zuzana. Požadované materiály zašlete písemně nebo emailem nejpozději do 4.6. 2018 na adresu: Slezská univerzita v Opavě, sekretariát kvestora, p. Zuzana Moravcová, Na Rybníčku 626/1, 746 01 Opava, e-mail: zuzana.moravcova@slu.cz, VŠ právního zaměření, výborná znalost právních předpisů ČR a praktická schopnost její aplikace (obchodní vztahy, pracovní právo, zadávání veřejných zakázek, atd.); praxe v oblasti práva souvisejícího s činností veřejných vysokých škol nebo orgánů veřejné správy výhodou; zkušenost s vytvářením metodiky a tvorbou vnitřních norem výhodou; dobrá uživatelská znalost softwaru MS OFFICE (Word, Excel, Outlook); znalost ASPI nebo obdobného SW výhodou; samostatnost, rozhodnost, důslednost, systémové myšlení, organizační a komunikační schopnosti, týmová spolupráce., Pracoviště Opava, nástup možný ihned po ukončení výběrového řízení, pracovní smlouva na dobu určitou 1 rok s předpokladem prodloužení na dobu neurčitou., Požadované doklady: přihláška k výběrovému řízení včetně udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů (vzor ke stažení na http://www.slu.cz/slu/cz/uredni-deska/volna-pracovni-mista), profesní životopis, včetně údajů o odborných znalostech a dovednostech, kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání. , Upozornění: Zařazení zaměstnance do výběrového řízení je podmíněno udělením souhlasu se zpracováním osobních údajů uvedených v přiložených materiálech ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, pro účely výběrového řízení. Tyto údaje nebudou zpřístupněny či sdělovány žádným osobám a nebudou použity k jinému, než výše uvedenému účelu. Pokud s uchazečem nebude uzavřen pracovní poměr, materiály zaslané do výběrového řízení mu budou vráceny zpět; v případě, že se takto zaslané materiály vrátí univerzitě prostřednictvím poštovní služby zpět jako nevyzvednutá zásilka, budou bezprostředně poté skartovány. , Náplň práce:, samostatné zajišťování standardní právní agendy, metodické řízení právních souvislostí běžných činností univerzity a poskytování součinnosti při tvorbě a aktualizaci vnitřních předpisů a norem.. Pracoviště: Slezská univerzita v opavě, Na Rybníčku, č.p. 626, 746 01 Opava 1. Informace: Zuzana Moravcová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 130 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK KOLOVÉHO A PÁSOVÉHO RÝPADLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání nerozhoduje. Požadujeme platný strojní průkaz na kolové a pásové rýpadlo. Praxe strojníka výhodou. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned, KO: K. Mokrý tel.: 777 306 738. Pracoviště: Kamil mokrý, Horní konec, č.p. 18, 747 11 Kozmice u Hlučína. Informace: Kamil Mokrý, +420 777 306 738.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní OSTRAHA PRODEJEN. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO: Liebertzová Pavla, tel.: 606 333 112 - volejte po - pá: 8:00 - 15:00 hod., e-mail: s.bernardi@bohemiaplus.cz. Pro informování ohledně prac. místa volat na uvedený telefon. Nechodit na pobočku!, Požadujeme: příjemné vystupování, trestní bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, praxe výhodou není však podmínkou. Certifikát strážného zajistíme! , Pracoviště:Kravaře, nástup: ihned.. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o. - penny market kravaře, Opavská, č.p. 3376, 747 21 Kravaře u Hlučína. Informace: Pavla Liebertzová, +420 606 333 112.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SFC Opava-1FK.Příbram 1:1

Fotbalisté dorazí na radnici. Pozdravit je chtějí i fanoušci

Technoparty se na Hadince konají pravidelně každým rokem.

Na Hadince odstartovala technoparty

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Sobotní vydání regionálních Deníků přináší pravidelnou přílohu Moje rodina, která obsahuje fotografie miminek narozených v uplynulých dnech. 

Fanděte na opavské Hlásce

Holdujete sportu? Pokud ano, zapojte se do fotografické soutěže Opavského a hlučínského deníku, kterou pořádá ve spolupráci s městem Opava.

Policisté „číhali“ u železničních přejezdů

Na jízdu přes železniční přejezdy se tento týden zaměřili moravskoslezští policisté.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme Vám program fotbalových utkání na Opavsku a Hlučínsku pro tento víkend.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT