Nedaleko obce Kobeřice leží obec Štěpánkovice. Jak to vypadá u našich polských sousedů? Nedaleko obec Kobierzyce leží obec Szcepankowice. A tak není náhodou, že se tyto obce spojily a konají se zde společné akce. Naposledy to byly Dožínky (polsky Dożynki), které se uskutečnily minulou neděli. Kromě toho, že se všechny obce potkaly, byl připraven bohatý program, na který přišly tisíce lidí. Nechybělo vystoupení ani dechové hudby Kobeřanka.

Dožínkové slavnosti však jsou v plném proudu a hned troje se uskuteční o tomto víkendu. V sobotu v Kyjovicích a Bolaticích a v neděli v Hati.
Obecní dožínky v Kyjovicích se konají v zámeckém parku. Začnou ve 14 hodin a potrvají až do 23 hodin. Kromě doprovodného programu pro děti i dospělé je připravena výstava zemědělské techniky, vinotéka v zámeckém areálu či radovadla pro děti.

Zpestření celého dne má na starosti desítky účinkujících. Celým programem bude provázet známý moderátor Aleš Škubal. Vystoupí dechová hudba Rozmarýnka, duo Kamélie, taneční seskupení TJ Sokol Kyjovice, mažoretky z Horní Lhoty, cimbálová hudba Háj, břišní tanečnice Sahira, rocková skupina Four Angels, hokejové seskupení Kabaret a nebude chybět ani diskotéka. Dožínková mše svatá se koná v neděli 30. srpna od 9 hodin v kapli sv. Víta.

Program v Bolaticích začíná ve 13.40 hodin v sobotu 29. srpna průvodem od hasičárny ke kostelu v doprovodu dechové hudby, ve 14 hodin se pak uskuteční slavnostní mše svatá. O hodinu později bude k vidění slavnostní průvod za doprovodu krojovaných dětí, žen, mažoretek, alegorických vozů či koňského spřežení. V 15.45 hodin pak začne program na fotbalovém hřišti. Návštěvníci se mohou těšit například na ukázku hlučínských zpěvů a tanců, bolatické klevetnice, ukázku nového tanečního stylu jumpstyle, soutěže a mnohé další. Nebude chybět ani soutěž o nejkrásnější a nejoriginálnější klobouk. Ve 20 hodin začne noční karneval a lidé budou moci zhlédnout také vystoupení místních mažoretů. Připraveny jsou rovněž zábavné atrakce, projížďky na koni, stánkový prodej a bohaté občerstvení. Vstupné je dobrovolné, výtěžek bude věnován bolatickým hendikepovaným občanům a dětem.

Pokud si budete chtít užít dožínek i v neděli, tak se vydejte do Hati, kde se koná již šestnáctý ročník. Místní soukromí zemědělci je pořádají s obecním úřadem. Program začíná tradičním alegorickým průvodem, který vyjde od 14 hodin z parkoviště před kostelem a přes obec projde až k restauraci U sv. Mikuláše. Na její zahradě se budou účastníci veselit až do pozdních večerních hodin. Zatančí si s dechovkou, uvidí vystoupení folklórního souboru Srubek ze Štěpánkovic a pro děti jsou připraveny různé atrakce.