Někdejší chrám nakupování v centru města se po letech právních tahanic a neúspěšných pokusech o jeho prodání stal loni v únoru majetkem města. Radnice za něj zaplatila 39,5 milionů. Už tehdy bylo jasné, že investice, kterou bude zchátralá Breda ke své záchraně potřebovat, se vyšplhá na několik stovek milionů. První větší stavební práce se odehrají v tomto roce.

Dělníci se zabydlí v interiéru i exteriéru budovy. Čeho si kolemjdoucí určitě všimnou, bude náročná výměna všech oken, kterých je 150. Protože Breda je kulturní památkou, musí se opravy konzultovat s památkáři. Ti ostatně schválili i repliky oken.

Dále se budou měnit vodovodní přípojky, odstraňovat nepotřebné přístavby a budovat výtah. Složitá bude podle magistrátu rekonstrukce fasády. „Ve spolupráci s Českou komorou architektů běží příprava architektonické soutěže, a to soutěžního dialogu pro komplexní řešení celé budovy včetně jejího dalšího využití,“ uvedl Roman Konečný z tiskového oddělení města.

Všechny naplánované opravy zaplatí zatím městská kasa. „Dále se však hledají možnosti dotačního spolufinancování a spoluúčast soukromého kapitálu. Rekonstrukce fasády včetně stavby lešení by měla přijít na zhruba jedenáct milionů, rekonstrukce oken na devatenáct milionů, stavba výtahu na dva a půl milionu a podobnou částku mají stát bourací práce. Na výměnu vodovodní přípojky se počítá s částkou asi 380 tisíc korun,“ vyjmenoval Konečný.

Začne se letos v červnu a hotovo má být do července 2024. „Skleněné vitríny se zatím měnit nebudou, jejich úprava se plánuje až po rozhodnutí o dalším využití budovy,“ dodává mluvčí.

Už v loňském roce se začala opravovat střecha, a to z peněz, které poskytla veřejnost v rámci sbírky, uspořádané Spolkem na záchranu obchodního domu Breda v čele s výtvarníkem Kurtem Gebauerem a Lindou Bittovou. Peníze ze sbírky posloužily i k tomu, že se Breda po sedmnácti letech v roce 2021 v adventní době znovu rozsvítila.

Pohled do historie Bredy

Historie OD Breda je spjata s dvojicí židovských podnikatelů, Maxem Bredou a Davidem Weinsteinem. Už v roce 1898 si společně otevřeli prodejnu pleteného zboží a galanterie v pronajatém domě Opavské pivovarské společnosti. Od roku 1910 podnikal Weinstein kvůli nemoci Maxe Bredy sám, dům od společnosti odkoupil, přestavěl, a když mu byl malý i tento prostor, přikoupil sousední domy, které zboural. Následně pověřil světoznámého architekta Leopolda Bauera, aby na místě postavil osmipatrový monumentální dům. Breda byla postavena v letech 1927 až 1928, z malé prodejny se rázem stal největší obchodní dům v republice. Po roce 1948 se Breda jmenovala Průkopník, později to byl Prior.

Po sametové revoluci získal Bredu v rámci kuponové privatizace podnikatel Kamil Kolek. V roce 2004 v Bredě hořelo, naštěstí mimo provozní dobu. Skleněná kopule je ožehnutá dodnes, tehdy se neopravovala, ale jen zakryla baldachýnem, věhlas Bredy začal upadat, změnila se ve vietnamskou tržnici. V roce 2013 se Breda kvůli závadě na elektroinstalaci definitivně zavřela a následovaly spory o její vlastnictví. Od roku 2018 je prodána správcem konkurzní podstaty, kolem Bredy bylo postaveno lešení, protože padala omítka. V únoru 2022 se stalo jediným vlastníkem Bredy město Opava, začaly nejnutnější opravy, budoucí využití je stále nejasné.