I proto se letos ve čtvrtém největším městě našeho kraje chystají v souvislosti se zmíněným výročím zajímavé akce, přičemž hlavním organizátorem všech aktivit je Mendelovo gymnázium, které je po objeviteli principů dědičnosti pojmenováno.

Už v únoru byla u Müllerova domu nainstalována obří koule hrachu, právě tuto zeleninu totiž Mendel při zkoumání dědičnosti používal. Obří hrách sice nyní v zahradě nenajdete, neboť putuje po dalších městech, kde vědec působil, avšak začátkem června se do Opavy zase vrátí.

BK Opava - Basket Brno
Brno usmaženo ve žlutém pekle! Opavu hnalo téměř dva tisíce diváků

Mimo to už studenti gymnázia zasadili hrášek i do truhlíků na Dolním náměstí.Další akcí pak bylo sázení Mendelova stromu ve Smetanových sadech. „Místo výsadby bylo vybráno záměrně, je v blízkosti budovy, ve které Mendel studoval (nynější budova Zemského archivu) a gymnázia, které nese jeho jméno již třicet let. Dub jsme vybrali proto, že je stromem slovanským i germánským a Mendel mluvil česky a německy. Dub je také houževnatý, podobně jako byl G. J. Mendel,“ přibližuje ředitelka Mendelova gymnázia Monika Klapková.

Sázení se účastnila řada hostů, událost moderovala pedagožka Jana Prošvicová, vystoupily i dvě studentky třetího ročníku gymnázia. O hudební vložku se postarala Vanesa Soares a školní sbor Mendel voices.