Vybralo se neuvěřitelných 112 000 korun a tato částka podpoří rozvoj Lučního sadu, vysazeného za Opavou. Návštěvníci mohli v prostorách výtvarného centra Optys nakoupit krásné módní kousky z dámského, pánského a dětského oblečení, hračky, módní doplňky, sklo a porcelán. Nechyběly potřeby pro miminka a celá řada potřeb z různých sportovních odvětví, knihy, drobná elektronika a samozřejmě také bizarní poklady, starožitnosti, umělecké artefakty i nostalgické předměty.

Organizace tak velké akce probíhá i díky desítkám dobrovolníků z našeho okolí a za to jim patří dík. Do příprav i samotného průběhu bazaru, který nepřízeň počasí naštěstí neohrozila, se s velkou vervou zapojily děti ze ZŠ Labyrint Lhota.

Domov pro seniory. Ilustrační foto
Jak jsou na tom domovy seniorů v regionech? Většina obyvatel je chválí

Bazaru předcházely několikaměsíční přípravy, sbírání darů, třídění a naceňování. „Víme, že každá věc má svého kupce a často nás baví úsměvné příběhy, které okolo bazaru vznikají,“ říká autorka projektu Kateřina Rybářová Vavrečková.

Jeden takový nabízí. Tématem udržitelné módy se zabývaly také besedy se studenty a s ostravskou stylistkou Natálií Bernard. Studenti pak tvořili formou upcyklace textilních materiálů výtvarné instalace, které vyvolaly pozornost v parku u Obecního domu.

„Ležící hadrové figuríny vyvolaly u kolemjdoucích dojem, že jde o skutečné postavy, které vyžadují naléhavou pomoc a na místo byla dokonce přivolaná policejní hlídka,“ vzpomíná Kateřina Rybářová Vavrečková.

MUDr. Jana Juhászová
ON-LINE rozhovor s odborníkem: odpovídala primářka očního centra v Ostravě

Do programu se zapojil i dětský divadelní soubor Jitřenka, který nabídl zpracování tématu nadprodukce textilu ve svém Příběhu jednoho trička. Představení, které už dříve slavilo úspěch na divadelních přehlídkách, svižně a naléhavě glosuje současnou situaci ve světě rychlé módy.