Každý měsíc v letošním roce chce René Golem Richter ve spolupráci se svým trenérem Jiřím Týnem z opavského Bavaria Fitness překonat jeden světový rekord a upozornit tak na skutečnost, že toho lze dosáhnout i bez dopingu. V březnu, kdy měl rekord padnout v Římě pro televizní pořad Guinnessovy světové rekordy, mu však jeho jízdu překazil koronavirus.

TÁTA V AKCI:

V dubnu proto musel Golem zdolat hned dvě mety, místem konání se stalo Logistické centrum firmy TQM. „První rekord, utáhnout minimálně 5 metrů 15 tun vážící kamion s návěsem držený pouze v zubech byl jasně určen už loni. Ale o tom druhém jsme z časové tísně uvažovali, jestli ho raději neuskutečnit jako spoustu jiných sportovních akcí. Pak ale Golem dostal nápad,“ přibližuje Jiří Týn.

Noha č. 39 už v 1. třídě

Reného jedenáctiletý syn Matthias měl totiž ve stejném italském pořadu rovněž překonávat světový rekord, konkrétně utáhnout pětitunový náklaďák na vzdálenost 5 metrů.

„Tento rekord jsem potřeboval pro účely doplnění chybějícího rekordu v projektu. Po domluvě se zástupci italské produkce bylo povoleno, aby druhý rekord překonával právě Matthias. Můj trenér sice tuto variantu odsuzoval, že věk jedenáct let je na rekordy brzy, ale nakonec mě s mým nápadem podpořil. K přípravě Matthiase mi vysvětlil, na co mám dát pozor a jak má k výkonu přistupovat,“ prozradil Golem.

Matthias měří necelých 180 centimetrů a váží přes 80 kilogramů. „Už jako dítě předškolního věku se postavou a výkony odlišoval od svých vrstevníků. A zkuste koupit papuče do školy prvňáčkovi, který měl velikost nohy 39. Museli jsme to řešit dívčími teniskami s bílou podrážkou,“ vzpomíná opavský strongman.

V šesti letech utáhl osobní auto

I když se nakonec Golemovi jeho rekord nepovedl a patnáctitunový kolos utáhl v zubech „jen“ 2,5 metru, Matthias jej bez okolků v obou případech zastoupil.

Zdroj: Youtube

„Překonal nejdříve požadovaných 5 tun. Posléze si nechal připojit i velký džíp a hodnotu i se šoféry, kteří seděli uvnitř vozů, posunul za hranici 7,5 tun, konkrétně utáhl 7636 kilogramů. I když svědci provedli kontrolu terénu vodováhou, Matthias v euforii z platného pokusu zatlačil náklaďák zpět na start jen holýma rukama a tím dokázal rovný terén i bez vodováhy. I když je to jeho první rekord, není to žádný nováček. Už v šesti letech utáhl 1,5 tuny vážící automobil,“ usmívá se pyšný otec.

Zájem mají i zahraniční produkce

Matthiasovy rekordy neunikly pozornosti nejen italské televize, ale už probíhají i jednání s televizemi v Německu, konkrétně se stanicemi ZDF a RTL.

Zdroj: Youtube

„Ve svém projektu jsem se rozhodl využít talentu svého syna, aby se i on podílel na dalších světových rekordech. Se synovou pomocí jsem dodržel slib a tím splnil plán – první čtyři měsíce, čtyři rekordy. Ještě osm a bude hotovo. Nyní jednám s pelhřimovskou agenturou, aby ve spolupráci s tou světovou pro světově rekordy připravila podmínky pro další svěťáky pro mě i Matthiase na akci Festival rekordů a kuriozit, který se má v Pelhřimově konat letos v červnu. Co se květnového rekordu týká, připravuji jeden speciální. Má být součástí otevírání nového penzionu. Jen doufám, že se situace kvůli pandemii nezhorší, protože bez publika mám malou motivaci,“ dodává závěrem rekordman.