Opavský strongman nepřestává svými výkony překvapovat. Úspěšně pokračuje ve své letošní vizi, kdy chce každý měsíc překonat jeden světový rekord a upozornit tak, že velké síly a výsledků lze dosáhnout i bez použití dopingu.

Dění se tentokrát přesunulo na chatu Břidlicový vrch v Mokřinkách. Golem si podle svých slov pro tuto příležitost vybral rekord, o který se už jednou pokusil.

„Probudil jsem se po něm v italské nemocnici. Rekord tehdy padl v italském programu Guinnessových rekordů, ale doslova i se mnou, protože jsem při výkonu ztratil vědomí. Podcenil jsem tenkrát přípravu a během jednoho týdne jsem dvakrát cestoval do Říma na natáčení. A ve spojení se stresem v práci, kdy jsem denně patnáct hodin vařil v cizině, jsem byl totálně vyřízený,“ vzpomíná Golem. Pro doplnění dodejme, že René Richter se živí jako kuchař.

Co však tehdy v Itálii skončilo zdravotními komplikacemi, se nyní v Mokřinkách povedlo na jedničku s hvězdičkou a hlavně bez úrazu. Hodnotou 538 kilogramů byl dosavadní rekord překonán dvojnásobně. Avizovaný tucet dětí i s šestimetrovým trámem Golem uzvedl jen v zubech. A protože byl „při chuti“, předvedl k tomu i svou pověstnou show.

„Ke světovému rekordu mi gratuloval i sám císař pán Franz Josef, který na mou počest vystřelil ze svého děla, které tradičně zapálil doutníkem. Ocenil jsem hlavně to, že jsem pak mohl doutník dokouřit,“ usmívá se Golem.

A silák ve své jízdě pokračuje dál. Už za dva týdny se pokusí překonat další rekord. Spolu se svým synem Matthiasem bude zahajovat Festival rekordů a kuriozit v Pelhřimově, kde spolu se svým trenérem Jiřím Týnem z opavského Bavaria Fitness budou rozbíjet přes 80 kilogramů vážící betonové obrubníky.

„Budu je držet pomocí popruhů v zubech a trenér je bude rozbíjet kladivem. Minimálně jich musí rozbít pět za jednu minutu, rekord jsou nyní čtyři kusy. Ale já chci docílit hodnotu šesti obrubníků. Nebezpečí tkví v tom, že abych neztratil drahocenný čas, nebudu vyvažovat popruhy v zubech a riskuji tak, že může být váha na jednu ze stran čelistí větší a tím si mohu vyhodit čelist z pantu nebo se mi popruh ze zubů vytrhne a nějaké vezme i s sebou,“ přibližuje úskalí rekordu René Richter.

Agentura Dobrý den z Pelhřimova spolu se světovou organizací budou tentokrát spolupracovat i na rekordu Golemova jedenáctiletého syna Matthiase. Toho čeká uzvednutí v zubech alespoň 35 kilogramů. „Obě organizace, pokud Matthias dle pravidel světový rekord pokoří, mu vydají certifikát,“ dodává Golem.