Tomáš Petreček do Pakistánu odcestoval ve společnosti jednoho z nejuznávanějších českých horolezců Marka Holečka. Oba chtějí zrealizovat prvovýstup v Rupálské stěně, ta mimochodem dosahuje výšky 4 600 metrů, v čemž jí patří světový primát.
Cesta vzhůru zatím probíhá dle plánu. Během prvního srpnového dne se dvojice ohlásila ze základního tábora, takzvaného base campu. Později byly zahájeny první aklimatizační výstupy, které už oba zdárně absolvovali.
Tomáš Petreček se svým parťákem je momentálně s okolním světem ve spojení přes satelitní telefon. V neděli se ohlásili z výšky 6080 metrů nad mořem. Referovali o náročnosti postupu k vrcholu, při němž se ale mohli pokochat výhledem do okolní krajiny. Obdivovat tak mohli další velehory jako třeba Broad Peak, K2 anebo Gasherbrum I. Poslední zmíněnou oba už v minulosti zdolali.
V pondělí se Petreček s Holečkem podle mapy nacházeli poblíž Rakhiotu, což je jeden z „menších“ vrcholů před Nanga Parbat a překonává výšku sedmi tisíc metrů.
„Na hřebeni nás zastihla bouřka, a tak se postup ještě o kus zpomalil. Kvůli větru jsme mohli vyrazit až v devět, tak jsme si trochu poleželi. Dnešní úsek už byl celý na laně, stěny jsou zde poměrně strmé,“ popisovali v pondělí prostřednictvím satelitního telefonu členové výpravy, kteří vyšplhali ještě o kus výše a pak se kvůli špatnému počasí složitě vraceli do base campu, kam dorazili potmě. Tato etapa jim zabrala celkem 14 hodin.
Připomeňme, že Nanga Parbat měří 8 125 metrů nad mořem. Nachází se v elitní desítce nejvyšších hor světa a je první osmitisícovkou, kterou se pokusil zdolat člověk.
Stalo se tak v roce 1895. Tomáš Petreček v rozhovoru pro Deník před odjezdem do Asie přiznal, že ho fascinuje už od mládí.
„Váže se s ní spousta velkých příběhů,“ uvedl.
Cestu opavského extrémního sportovce můžete sledovat na jeho oficiálním facebookovém profilu.
Atak samotného vrcholu se dá očekávat v nejbližší době.