Nový digitální mamograf, který je od včerejšího dne v provozu na radiologickém oddělení Slezské nemocnice, dostal návštěvu. Toto úterý si ho přijeli prohlédnout odborní lékaři z pražské nemocnice Na Homolce.

Opavský přístroj PLANMED Nuance Excel je totiž jediný svého druhu v republice. „Pražská nemocnice vyhlásila výběrové řízení na nový digitální mamograf a jeden z nabídnutých přístrojů je u nás. Tak si ho přijeli důkladně prohlédnout. Určitě je zaujal, ale rozhodnout se musejí už sami. Příjemné je, že Pražané přijeli na zkušenou do Opavy, protože až dosud to bylo opačně,“ konstatuje primář radiologického oddělení Slezské nemocnice a současně i její ředitel Milan Cvek.

Opavský mamograf patří mezi špičkové přístroje a návštěvníci o něm zjišťovali prakticky veškeré dostupné informace. „Zajímá nás obsluha přístroje, jeho ergonomická hlediska jako je polohování pacientů, dále softwarové vybavení pro diagnostiku, síťové propojení, a hlavně první zkušenosti vašich lékařů,“ přiblížila vedoucí mamografického pracoviště pražské nemocnice Eva Abtová účel návštěvy opavského oddělení.

Zájem odborníků je pochopitelný, protože digitální technologie u mamografického vyšetření je novinkou letošního roku. Na zakoupení přístroje pro Opavu poskytla Rada Moravskoslezského kraje dotaci ve výši 15 milionů korun.

Nový mamograf je dárkem pro zhruba 50 000 žen ze spádové oblasti Slezské nemocnice, kterým umožní kvalitnější vyšetření i pro nemocnici, která při jeho provozu ušetří peníze, dříve vydávané na zhotovení rentgenových snímků. Mamograf dokáže v ženském prsu zachytit drobný a ještě nehmatný nádor, takže lékaři mohou okamžitě reagovat.

Jeho odstranění je k pacientce šetrnější a dává jí větší šanci na přežití. „V brzy zjištěném stádiu má asi sedmdesát procent žen možnost uzdravení, kdežto pozdější nálezy už jejich situaci podstatně zhoršují. Víc pozitivních nálezů mívají ženy ve starším věku. Příliš mladým ženám bych však mamograf nedoporučoval, pro ně je vhodnější vyšetření ultrazvukem,“ říká primář Cvek.

Rentgenologické oddělení Slezské nemocnice je už pět let zařazeno do sítě pětapadesáti mamografických center a místo v ní obhajuje každé dva roky.