Včelstvo našlo svůj domov v klidné části areálu firmy v místě, které mu zajišťuje vhodné podmínky a péči o jejich chov má na starosti zkušený včelmistr. Po instalaci vlastní fotovoltaické elektrárny je včelstvo dalším krokem k podpoře ekologických projektů této opavské společnosti.

close Společnost nepodporuje ekologii jen na papíře. info Zdroj: Se souhlasem Ostroje Opava zoom_in Společnost Ostroj Opava nepodporuje ekologii jen na papíře.

„Dlouhodobě se snažíme kultivovat i nevýrobní prostory areálu a včelstvo je pro nás další možností, jak toho dosáhnout. Včely jsou také skvělým indikátorem stavu životního prostředí, o které se snažíme dlouhodobě pečovat," říká člen správní rady Vojtěch Trochta, který je jako dlouholetý včelař duchovním otcem projektu. Úly pro pět včelstev se nacházejí v klidné části výrobního areálu pod lípami vedle samočistícího jezírka, které slouží rovněž i jako požární nádrž.

Vzhledem k umístění včelstev uvnitř areálu firmy byl pro chov zvolený mírný kmen včely medonosné kraňského typu. Z důvodu zakládání nové včelnice má každé včelstvo i jiný původ svých královen.„Včely létají do vzdálenosti přibližně pěti kilometrů od svého stanoviště a v tomto prostoru mají v areálu výrobního závodu a jeho okolí k dispozici širokou škálu kvetoucích rostlin. Máme tu lípy, zahrádkářské osady, zemědělské polnosti, městské parky a lesy, takže včely mají dostatek potravy pro produkci medu," vysvětluje zkušený včelař a „ostrojácký včelmistr“ František Borový.

Péče o včely zahrnuje pravidelné kontroly stavu včel, udržování dostatečného prostoru úlů k potřebám včelího osazenstva, starost o okolí včelnice, šetrné vytáčení medu a zpracování včelích produktů, přípravu na zimování včelstev i jejich případné léčení proti chorobám.

V Ostroji Opava očekávají, že ročně vyprodukují 20 až 50 kilo medu, který budou používat jako dárek pro své zákazníky, dodavatele a obchodní partnery.