Mírný pokles dárců opavská stanice zaznamenala jen minulý týden v pondělí, ale od úterý se situace znovu vrátila do normálu.

„V současné době bychom potřebovali trochu víc krve skupin B minus a O minus, zásoby dalších krevních skupin máme pro potřeby Slezské nemocnice dostačující. Každopádně však dál vítáme všechny dárce krve i plazmy,“ říká vrchní sestra Monika Miklušková.

Sdružení dárců krve vyzývalo dárce k bojkotu na protest proti reformě zdravotnictví, které vybírá od pacientů poplatky. Proto dárce vybízelo, aby za svou krev požadovalo deset tisíc korun.

„Protestem chceme chránit některé lidi před reformou zdravotnictví. V době třítýdenního moratoria na dárcovství krve a krevní plazmy by transfuzní stanice měly mít dostatečné zásoby,“ uvedl zmocněnec Sdružení Jaroslav Kotrman.

Výzvu označil za krajní řešení situace ve zdravotnictví a upozornil na to, že není zaměřena proti pacientům. Tato aktivita se však setkala s nesouhlasem odborné i laické veřejnosti a Sdružení od ní ustoupilo.

„S takovou výzvou rozhodně nesouhlasím a považuji ji za eticky nepřijatelnou. Dárcovství krve je celosvětově založeno na principu dobrovolnosti a bezplatnosti,“ konstatuje primářka opavské transfuzní stanice Šárka Blahutová.

Na webové stránce Slezské nemocnice umístila vzkaz, adresovaný dárcům krve. „Velice si vážíme vaší ochoty pomáhat pacientům v ohrožení života a zdraví a vašeho pochopení principů dobrovolného dárcovství krve a krevních složek. Prosíme vás, abyste i nadále přicházeli na transfuzní oddělení k odběrům krve a krevních složek. Naše spolupráce má společný účel – záchranu zdraví a života pacientů,“ uvádí se v textu.

Krev je v opavské transfuzní stanici možné darovat běžně v pondělí i v úterý od 6 do 11 hodin a v pátek od 6.30 do 7.30 hodin na objednávku. Plazma je odebírána celý týden pouze na základě předchozí objednávky. Dárci krve i plazmy se mohou objednávat buď osobně přímo na stanici ve Slezské nemocnici, nebo na telefonním čísle 553 766 493.