Disciplína k získání zlaté úrovně byla jejich cestováním po Jižních Čechách v nestandardních podmínkách za nepřízně počasí nesmírně náročná. Na přelomu října a listopadu spali několik dní v karimatkách pod stany a jejich úkol spočíval v měření a vyhodnocování kvality vody v tocích a studánkách po trase.

Slezská univerzita. Ilustrační foto.
Studenti opavské univerzity nezištně doučují školáky i středoškoláky

„Nesmírně si jich vážím a jsem na ně pyšná. Přesně to jsem jim dala vědět hned po jejich návratu,“ netají radost z úspěchu svých svěřenců ředitelka Slezského gymnázia Milada Pazderníková. Kvůli pandemii koronaviru si nemohou prestižní certifikáty převzít tradičně v Praze, slavnostně předány jim budou před budovou Slezského gymnázia.

Mezi školami, zapojenými letos do programu DofE, je i opavská Střední škola hotelnictví a služeb. Moravskoslezský kraj své účastníky finančně podporuje. Zapojeným školám přispívá na licenční poplatek, školení a další aktivity spojené s plněním programu.

Ilustrační foto.
Nemocnice i škola. V první linii pomáhají i studenti opavské univerzity

„Součástí programu je také zdravý životní styl a pohybové aktivity. Jsem rád, že se mladí lidé učí převzít zodpovědnost za svůj rozvoj i budoucí kariéru. V době uzavřených škol a výrazného úbytku možností, jak aktivně trávit volný čas, je zapojení do programu určitě nesmírně povzbuzující. Díky programu DofE pracují nejen na svém vzdělávání, ale také posilují svou občanskou zodpovědnost,“ míní náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny.

Další „zlaté“ školy z Moravskoslezského kraje jsou z Ostravy - Obchodní akademie v Ostravě-Mariánských horách, ostravská Střední škola teleinformatiky a 1st International School of Ostrava.