Primář infekčního oddělení opavské nemocnice Petr Kümpel bezpečnosti vakcíny věří a naočkovat se už nechal. „V rámci studie jsme obdobnou vakcínu se stejnými pomocnými látkami aplikovali před dvěma lety 450 lidem.

Nebyly zjištěny žádné vážnější komplikace, a proto nemám důvod pochybovat ani o bezpečnosti této vakcíny,“ uvedl.

Ředitel nemocnice Milan Cvek se nepovažuje za člena rizikové skupiny, a proto by se zatím očkovat nenechal. „Svou rodinu bych ale neovlivňoval,“ podotkl.

Ředitel opavské záchranné služby Milan Ticháček by se naočkovat nechal a doporučil by to i své rodině. Zato ortoped Jiří Lubojacký je proti. „Jsem odpůrcem zbytečného očkování u běžné zdravé populace. Výjimku vidím jen u rizikových skupin,“ vysvětluje.

Primář gynekologicko–porodnického oddělení Petr Herman by se očkovat nechal a totéž by doporučil i členům své rodiny.

Opačný názor má primář ORL oddělení Richard Lenert, který považuje současný termín pro očkování za pozdní. „Sloužíme na oddělení i na službách, takže se moc nevyspíme, býváme unavení a u pacientů přicházíme do styku s virózami. Za těchto okolností nepovažuji očkování za přínosné a nedořešené jsou i klinické studie u této vakcíny,“ říká primář Lenert.

Primář operačních sálů Jiří Hájek se sice očkovat nedal, ale považuje to za přínosné. „Namístě je pro lidi, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s mnoha pravděpodobně infikovanými pacienty. Běžná zdravá populace by měla prasečí chřipku zvládnout,“ konstatuje.

Primář rehabilitace na Sušilově ulici František Golla o vlastním očkování neuvažuje, ale své rodině by ho doporučil. „Jde o určitou pojistku proti této chřipce a doporučil jsem ho už svým zaměstnancům. Jen jsem je upozornil, že by těsně před očkováním neměli mít oslabený organismus.“

Praktický lékař Oldřich Víteček by se proti prasečí chřipce naočkovat nenechal: „Jsem zdravý a úplně mi stačí, že jsem očkovaný proti běžné chřipce.“

Také stomatolog Marek Musil z Raduně se očkovat nedá. „Prasečí chřipka je normální chřipka s jiným fenotypem a trochu těžším průběhem. Více lidí umírá na normální chřipku. Myslím si, že média z toho dělají kachnu.

Navíc vakcína je rychlokvaška, u níž byly přeskočeny zákonitosti studií, hlavně těch klinických, před jejím uvedením na trh. Nemám tak k ní důvěru.“

Jitka Hrušková, Martin Kůs

Vakcína proti prasečí chřipce už dorazila i na Opavsko

V pondělí se v opavském okrese objevily dlouho očekávané ampule s vakcínou proti chřipce, označované jako prasečí. Slezská nemocnice obdržela pro infekční oddělení, které je vakcinačním centrem spádové oblasti, třiadvacet balení k naočkování 230 osob.

„Podle určeného plánu budou přednostně očkováni pracovníci infekčního oddělení a pohotovostní služby, zdravotníci z ARO i JIP a vybraní rizikoví pacienti. Další dávku očekáváme v průběhu prosince, ale množství dosud neznáme,“ vysvětluje aktuální stav ředitel opavské nemocnice Milan Cvek.

Vakcinaci obdrželi rovněž praktičtí lékaři, kterých je na celém Opavsku 84. „Pro svou ordinaci jsem dostal dávku na deset očkování. Pacienty vybereme podle komplikovanosti jejich zdravotního stavu a pokud budou chtít, pozveme je k očkování,“ říká praktický lékař a předseda okresního Sdružení praktických lékařů ČR Oldřich Víteček s tím, že očkování je dobrovolné.

Za zdravotní nezávadností vakcíny si Ministerstvo zdravotnictví plně stojí a přebírá za ni veškerou zodpovědnost. Epidemiologové však nevylučují, že by k nám ještě do konce roku mohla dorazit pandemie této chřipky.

Preventivní opatření už začínají vznikat ve formě mimořádného školního volna a uzavřených nemocnic v místech s vyšším ohrožením chřipkovou epidemií. Pandemie vzniká, pokud se onemocnění šíří na území více států či světadílů bez místního omezení a závislosti na čase.

Pro svůj vznik potřebuje nový druh patogenu, se kterým se organismus ještě nesetkal a nemá vytvořeny žádné protilátky. Ve 20. století byly zaznamenány pandemie španělské chřipky a asijské chřipky.

Dopady prasečí chřipky zatím nelze předvídat.

Jitka Hrušková