V některých jiných částech republiky evidují malý včelařský boom. Krásným příkladem je třeba Karlovarský kraj, kde se počty včelařů neustále zvyšují. Nejinak by na tom mohlo být i Slezsko. „Ano, je to tak. Mohu potvrdit, že pro mladé včelaře, kteří začínají, uvolníme dva miliony korun. Na konci února jsem jednal se zástupci místních včelařů a na všem jsme se domluvili," poznamenal náměstek hejtmana pro dopravu a životní prostředí Daniel Havlík, jenž je zároveň starosta Ludgeřovic. Mladí včelaři mohou získat dotaci v řádu 15 nebo 20 tisíc korun, z nichž by si mohli pořídit nástavkový úl a také samotné včelstvo od chovatele, který je zařazen ve šlechtitelském programu. „Tyhle základní věci vyjdou zhruba na 30 tisíc, takže včelař si doplatí přibližně polovinu. I tak je to do začátku významná pomoc," uvedla předsedkyně okresní organizace Českého svazu včelařů (ČSV) Opava Alena Vítková.

Podpora se týká jen začátečníků

Dotace se vztahují pouze na začátečníky. Zavedení včelaři si mohou nechat zajít chuť. „Je třeba mladé včelaře podporovat, jelikož jejich předchůdci stárnou a je nutné je někým nahradit," připustil Daniel Havlík a jedním dechem dodal: „Zvlášť v době, kdy včely musí čelit nebezpečným nákazám, jakými jsou například mor či varroáza." Pokud patříte k těm, kteří mají za to, že mladí včelaři nepřicházejí, jste na velkém omylu. Potvrdili by vám to třeba v Opavě, kde je nejmladšímu členovi ČSV zhruba třináct let. „Do našeho svazu můžete vstoupit, když vám je minimálně deset. Ve Vřesině nebo Kobeřicích máme kroužky, kde vychováváme nové včelaře. Jsem moc ráda, že nás kraj podporuje. Je to významný krok k tomu, aby krajina byla dostatečně zavčelena," pokračovala Alena Vítková.

Nerovnoměrné zavčelení krajiny

Způsob chovu včel se za poslední dobu výrazně změnil. Snižují se sice počty včelařů, ale na druhé straně se zvyšují počty včelstev. To v praxi znamená, že pokud v minulosti jeden včelař pečoval třeba o deset včelstev, dnes se stejný včelař stará o patnáct. V tomto ohledu se zohledňuje jedna zásadní věc, kterou není nic jiného než hustota zavčelení.

„Problémem opavského okresu je nerovnoměrné zavčelení krajiny. Máme oblasti jako třeba okolí Hradce nad Moravicí, jež je převčeleno, a pak třeba Vítkovsko nebo Budišovsko, které jsou nedovčeleny," pokročila dále předsedkyně opavské organizace ČSV.

V chovu včel se častokrát negativně projevují už zmíněné nákazy. I proto je prevence a boj s nimi velice urputný. Před šesti lety varroáza a mor zlikvidovaly třicet procent všech včelstev na území České republiky. „Všechno souvisí se vším. Nebojíme se, že by v budoucnu bylo málo včelařů. Jestliže se podíváte do včelařských bulletinů, které vyšly před sto lety, včelaři v nich vyjadřovali obavy z toho, že je nastupující generace nenahradí. A přece k tomu nikdy nedošlo," zakončila Alena Vítková.

Petr Dušek