Velkým překvapením pro přítomné, ale pro zastupitele samotné logické řešení. To bylo stáhnutí bodu o smlouvě o budoucí kupní smlouvě na pozemky pod budovami bloku v horní části Horního náměstí, kterým jsme si zvykli zjednodušeně říkat Slezanka, a v jejím okolí.

Na pondělním jednání opavských zastupitelů se mělo rozhodnout, zda pozemky pod Slezankou město slíbí prodat společnosti Opava Development Company (ODC), patřící pod křídla developera Crestyl, se kterým už pět let spolupracuje, nebo se nakonec rozhodne pro konkurenční nabídku Opava CZ, která je součástí skupiny Develon a mimo jiné chystá realizaci přestavby bývalého opavského pivovaru a dostavbu takzvaného Slezského dvora.

Ještě před zastupiteli se celou záležitostí zabývala rada města. Ta se shodla, že vhodnějším zájemcem je ODC, a to i přesto, že nabídla cenu o několik milionů nižší – 187 006 549 oproti 206 000 000 korun nabízených Opavou CZ.

Nicméně to nebyl jediný důvod, proč proti záměru vystupovali jak zástupci opavské opozice, tak i řada občanů samotných. Ti se také ve velmi hojném počtu přišli na jednání podívat. Budoucí smlouva mezi městem a ODC se jim zdála nápadně nevýhodná pro město a v některých klauzulích dokonce viděli nebzpečí z velkého prodělku.

„Předkládaná smlouva znamenala obrovské závazky pro město. Mohlo se stát, že se příštích dvacet let nebude se Slezankou nic dít a město s tím nebude schopno nic udělat. Ve smlouvě na to nemělo žádné páky,“ soudila opoziční zastupitelka Pavla Brady (CHZ–VM)

Argumentovala, že primátor Stanjura proklamoval, že město Slezanku koupilo, aby zvelebilo centrum a teď přišel se smlouvou, na základě které se může vše zablokovat a nebude žádná možnost s tím cokoliv udělat.

„Navíc budeme jako město dotovat soukromý subjekt tím, že mu bezúročně půjčíme téměř dvě stě milionů korun na třináct let a to přestože jsme si na nákup Slezanky půjčili peníze a platíme úroky,“ nastínila další sporný bod zastupitelka.

Když se ale blížilo zahájení jednání zastupitelů o příslušném bodu, byl opavský primátor Zbyněk Stanjura (ODS) požádán zástupci strany ODS o pětiminutovou přestávku. Ta proběhla v duchu intenzivních porad napříč celým zastupitelstvem. Po jejím ukončení pak primátor bod z jednání zastupitelů stáhl. Zdůvodnil to řadou připomínek z řad vládnoucí koalice i opozičních stran. Ty označil za velmi podnětné a za důvod k dalšímu jednání o smlouvě.

Ještě než schůze skončila, mluvilo se mezi zastupiteli o tom, že největší tlak na primátora měli koaliční partneři z ČSSD. Jejich opavský lídr, poslanec Václav Klučka, k tomu řekl: „Pokud to někdo svádí na ČSSD, tak je to v pořádku. My odpovědnost za tuto situaci na sebe určitě bereme. My jsme signalizovali, že v tuto chvíli nemá mnoho zastupitelů z klubu ČSSD jasno nejen v rizicích této smlouvy, ale hlavně v proceduře, jakým byl ten bod přichystán.“

Václav Klučka se domnívá, že zde byly věci tak zásadní, ať už kolem vyhlášení záměru, termínů, vyhodnocování a dalších, včetně toho, že se zde vlastně nejednalo o žádnou soutěž.

„Dotazníková akce pro dva uchazeče neobsahovala předložení smlouvy, podle které by mohli dále tento pozemek užívat. A když tedy taková výzva nebyla provedena, tak nemůžeme mluvit o tom, že Develon, i když dává více peněz, byl účastníkem soutěže, protože nejsou rovná srovnávací kritéria,“ říká Václav Klučka s tím, že smlouva s Crestylem se připravovala více než celý rok a přesto všechno v této smlouvě vidí značná rizika.

Už dopředu vědět, že budou ke smlouvě další dodatky, je podle Klučky špatně. Václav Klučka vnímal veliký rozruch mezi obyvateli i zastupiteli v době, kdy se Slezanka odkupovala od podnikatele Škamrady právě proto, aby město mohlo vstoupit do projektu přeměny celého centra. Jak řekl, tento rozruch měl být příčinou velmi ostré diskuse, která se na jednání očekávala.

„Já se domnívám, že je velmi dobře, že jsme dnes prodeji zabránili, a věřím, že se s tímto problémem setkáme v novém opavském zastupitelstvu,“ dodal poslanec Klučka s tím, že on osobně nebyl rozhodnutím překvapen: „Já jsem docela vážně svého koaličního partnera upozornil, jaká je situace a sdělil jsem mu, že v žádném případě nebudu nařizovat závazné hlasování.“