Vzácný návštěník se v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie osobně zúčastní instalace relikvie svého dědečka, blahoslaveného Karla I. Rakouského. V rámci svého soukromého programu by následně měl navštívit zahájení výstavy Společnými silami.

Habsburkové a zemské hlavní město Opava, instalované ve Slezském zemském muzeu. Není bez zajímavosti, že císař Karel I. Opavu před 110 lety osobně navštívil. „Návštěva prince Lorenze Belgického je pro Opavu mimořádná událost. Snažíme se připravit mu takový program, aby od nás odjížděl s krásnými vzpomínkami. Je pro nás velkou ctí, že projevil zájem osobně se zúčastnit instalace relikvie posledního českého krále, blahoslaveného Karla I. Habsburského. Osobně se na setkání s ním s moc těším,“ netají své potěšení opavský primátor Tomáš Navrátil.

Provolání progresivních umělců v jedné výstavě. Opavané na výstavě v Bílovci

Devětašedesátiletý Princ Lorenz Belgický, plným jménem Lorenz Otto Carl Amadeus Thadeus Maria Pius Andreas Marcus d'Aviano, princ belgický, arcivévoda rakouský d´Este, od roku 1996 hlava rodu Rakouští-Este, držitel několika významných vyznamenání a řádů, je profesí bankéř.

Členem belgické královské rodiny se stal v roce 1984 sňatkem s princeznou Astrid Belgickou. Mnozí Opavané si jistě vzpomenou na rok 2000, kdy Opavu navštívili král Albert II. a královna Paola, kteří jsou rodiči princezny Astrid i tchánem a tchýní prince Lorenze. Prince mohou vidět na vlastní oči v sobotu 4. května v konkatedrále na slavnostní instalaci relikvie Karla I. Habsburského. Mše, celebrovaná biskupem Martinem Davidem, začíná v 10 hodin a ve 13.60 hodin se v historické budově Slezského zemského muzea uskuteční zahájení zmíněné „habsburské“ výstavy.

Další části programu návštěvy prince Lorenze Belgického v Opavě jsou už neveřejné.