Jako hlavní host se zúčastnila Dne mexické kuchyně a projektového dne na Základní škole Englišova, byla přijata na radnici, zašla si vyfouknout baňku do Slezské tvorby a v divadle sledovala balet Juno a Avos.

Na Dnu mexické kuchyně ji žáci předvedli scénky týkající se její země, na oplátku se dozvěděli spoustu informací o bohaté historii a kultuře Mexika. Na oběd všichni měli typická mexická jídla tortillovou polévku, tacos s kuřecí tingou, fazolemi a guacamole i čokoládový tamal.

„Jak v Česku, tak i u nás v Mexiku se říká, že láska prochází žaludkem. Jsem proto nadšená, že moje první návštěva v Opavě je spojena i s tímto gastronomickým zážitkem a že i vaše děti mohou poznat naši zemi skrze její kuchyni,“ konstatovala velvyslankyně.

Během jejího přijetí na radnici přišla řeč i na možnosti další spolupráce a při prohlídce Slezské tvorby si na vlastní žádost sama vyzkoušela vyfouknutí baňky. Kolekci těchto vánočních ozdob si odvezla jako dárek. Během svého pobytu se velvyslankyně Leonora Rueda netajila názorem, že si svou návštěvu Opavy náramně užila.