V momentě, kdy začnete venku cokoliv konzumovat, se objeví. Sotva zabijete jednu, přiletí další dvě. Letos je vos víc než obvykle. Pro studenta Petra Duška bylo toto léto jedno z nejnáročnějších. Je totiž alergický na vosí bodnutí.

O tom, v jakém nebezpečí se každý den ocital, svědčí fakt, že jen za červenec a srpen zabil odhadem bezmála tři sta vos. „Letos to je vskutku enormní stav, jsou přemnožené,“ postěžoval si. „Nejenže obtěžují venku, což je celkem běžné, obtěžovaly mě i v uzavřených prostorách,“ dodal, proč to pro něj bylo rizikové víc než obvykle.

Vosu většinou zlikvidoval prázdnou PET lahví nebo ručníkem. S jedinečným způsobem ovšem přišla jeho babička, která zavěsila na kraj pergoly PET láhev napuštěnou sladkým sirupem. Za pouhé dva týdny nachytala na past bezmála šedesát vos. Důležité je, aby látka v láhvi byla aromatická a hmyz přilákala. Ten se v ní pak utopí.

To, že je vos víc než obvykle, redakci potvrdil i tiskový mluvčí Slezské nemocnice Daniel Svoboda. „Mohu potvrdit zvýšený počet případů po bodnutí hmyzem, konkrétně vosami. Na interním a dětském oddělení potvrdili zvýšený výskyt případů píchnutí vosou. Pozorovali nárůst asi o 50 procent oproti loňskému roku,“ uvedl. Zvláště nebezpečné jsou případy, kdy děti píchne bodavý hmyz do jazyka, když venku jedí nebo pijí. Tyto případy podle Svobody v nemocnici bohužel převažují. „Některé reakce u dětí si vyžádaly dokonce hospitalizaci,“ dodal.

Oproti tomu enormní stav nezaznamenali hasiči. „Počet výjezdů hasičů k bodavému hmyzu se neliší od předchozích let,“ sdělil tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje Petr Kůdela. Dále dodává, že letos byly výjezdy pouze čtyři.

Vzhledem k situaci začaly mezi lidmi kolovat nejrůznější rady, jak se nebezpečných vos zbavit. Od těch nejlidovějších návodů až po nejmodernější použití chemie. „V zahradní pergole vždycky používám půlku citronu, do kterého dám trochu hřebíčku. Mám to vyzkoušeno, že to působí jako přírodní odpuzovač vos,“ prozrazuje své triky opavská důchodkyně Anna Kopičková.

Častý problém s obtěžujícím hmyzem musí řešit nejen lidé doma, ale i lidé sedící na předzahrádkách opavských restaurací. Ti mají také své finty. Doporučují objednat si co nejsladší pití a odstavit jej na kraj stolu. To pak funguje jako zaručený lapač vos.

Proti přemnožení vos se však dá bránit i jinak. „Já mám ve všech oknech v domě sítě proti hmyzu, které zachytí všechno, co se pokusí vletět dovnitř. A na zahradě máme nad posezením natáhnutou moskytiéru,“ říká Opavanka Jitka Škálová, která sází spíše na modernější nástroje proti vosám. Dodává také, že někdy je potřeba sáhnout i k účinnějším prostředkům v podobě chemických repelentů.

Klára Jarošová, Andrea Jarošová