K akci se přihlásil Slezský kulturní klub.Toto nezávislé kulturní hnutí, jehož představitelé zůstávají v anonymitě, tak podle svých slov chtělo oslavit deset let působení občanského sdružení Bludný kámen v Domě umění a v dalších opavských prostorách.

Podle tiskové zprávy, kterou klub zaslal naší redakci, vydalo hnutí zmíněné nálepky minulý pátek v nákladu asi tři tisíc kusů. Dva druhy samolepek jsou také doplněny o informaci, že výlep ve veřejných prostorách města není oficiálně povolen.

Bludný kámen je městu trnem v oku

„Samolepky byly rozdány občanům s komentářem, že si je mohou nalepit například doma na ledničku nebo rozdat přátelům jako poctu a připomínku působení občanského sdružení Bludný kámen v Opavě,“ uvádí tisková zpráva.

Klub podle ní sdílí názor, že činnost Bludného kamene, ať už se jedná o vedení opavského Domu umění či pořádání nejrůznějších dalších akcí, má zásadní vliv na formování kulturního povědomí v Opavě i o Opavě.

„Hlavním motivem k vydání oslavných samolepek je současná situace okolo Domu umění v Opavě, kde, jak známo, činnost Bludného kamene ke konci letošního roku skončí. Bludnému kameni byla vypovězena smlouva z nájmu, a přestože oficiálním důvodem ukončení činnosti je malá rekonstrukce Domu umění, je všeobecně známo, že hlavní příčinou je politický tlak. Krátce řečeno, Bludný kámen je městu trnem v oku,“ uvádějí zástupci hnutí.

Co na to říkají jiní?

Co na tuto aktivitu říkají představitelé zmíněných institucí či umělci? Irena Šindlerová, ředitelka Opavské kulturní organizace (OKO), která od loňska spravuje mj. i Dům umění, se těmito samolepkami ještě v opavských ulicích nesetkala.

„Žijeme ve svobodné občanské společnosti. Samolepky mají mít určitě nějaký komunikační smysl. Rozhodně proti této aktivitě nic nemám,“ uvedla. Další oslovení považují tuto aktivitu za příklad vyjádření občanských postojů. „Je to zajímavý počin na pomezí street artu a občanského aktivismu,“ uvedl restaurátor kamene a sochař Tomáš Skalík.

Martin Klimeš, který Bludný kámen deset let vedl, podotkl, že samolepky se v sobotu ráno objevily i na zdech samotného domu umění. „Líbí se mi to, je to dobrý nápad, co má vtip.“ Na otázku, zda ví, kdo samolepky vylepil, odpověděl: „Nevím, šlo to bez mého vědomí, ale pobavilo mě to.“

(azu, mif)