S touto situací se budou muset vyrovnat také české nemocnice. „Zatím jsem o tom ještě nic bližšího neslyšel, a proto se k této novince nemohu zatím vyjádřit,“ konstatuje ředitel Slezské nemocnice Tomáš Stejskal. Norma má zlepšit kvalitu péče o pacienta a jeho bezpečnost. „Pacienti budou díky ní v české nemocnici operováni za stejných bezpečnostních podmínek jako třeba ve Francii nebo Německu,“ říká Tomáš Vican, prezident České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků CzechMed.

Důvodů ke změně materiálu je víc, ale k hlavním patří fakt, že bavlna je snadno propustná pro různé mikroby, nevytváří přijatelnou ochranu proti proniknutí tekutin a při jejím používání se uvolňuje velké množství prachových částic a textilních vláken. To všechno může přispět k rozvoji pooperační infekce, která nyní v Evropské unii potkává až jednu desetinu pacientů a v závažných případech může skončit i smrtí.

Pro zdravotnická zařízení může změna materiálu znamenat jednorázové zvýšení nákladů a toho se nemocnice obávají. S takovými výdaji dosud nepočítají ani pojišťovny, a nezvyšují proto úhradu na operaci. Nový požadavek však musí být časem řešen už z hlediska bezpečnosti zdravotnického zařízení. Pokud se z důvodu nevyhovujícího operačního materiálu u pacienta rozvine pooperační infekce, může být nemocnice spoluodpovědná za škodu. Svůj díl zodpovědnosti mají v závislosti na okolnostech i výrobci a dodavatelé.