Magnetické zrno Sirius Pintuition je v České republice schváleno zdravotními pojišťovnami teprve od počátku letošního března. Jedná se o nový lokalizační neradioaktivní marker na principu magnetismu. V několika centrech se užívají starší magnetická zrna jiného výrobce, která ovšem postrádají přesnější možnost lokalizace jako tato nová metoda.

Policie ČR, ilustrační foto.
VIDEO: Falešní policisté oloupili v Ostravě muže. Stopy vedly na Opavsko

„Pro pacienty je toto magnetické zrno přínosem, protože při srovnání s jódovým zrnem, které ve Slezské nemocnici používáme přibližně dva roky, není radioaktivní, lze jej umístit k tumoru i na mnohem delší dobu než jódové zrno a lze jej detekovat s větší přesností díky udávání vzdálenosti od detekční sondy v milimetrech a signalizaci směru, ve kterém je sonda ve vztahu k zrnu,” uvedl lékař Jan Žatecký.

U obou pacientek se jednalo o včasně zachycený nádor prsu, velmi malý, pro lékaře nehmatný. Nutné proto bylo, aby nádor před operací označil pomocí ultrazvuku radiolog, který umožnil chirurgovi během operace tumor s jistotou najít. Dříve se užíval k označení nádoru tzv. Frankův vodič, vycházel jako drátek z kůže prsu, dnes už se ve většině center užívají lokalizační markery např. ve formě zrn, které mají několik milimetrů a jsou umístěné přímo k tumoru.

„Operace s použitím magnetického zrna Sirius Pintuition byla pro nás chirurgy velmi intuitivní a dle našich očekávání jsme nádor u obou pacientek bezpečně našli a odstranili,” sdělil po operačním výkonu Jan Žatecký.

Státní zámek Hradec nad Moravicí, 8. dubna 2023, Hradec nad Moravicí.
Velikonoce na zámku v Hradci nad Moravicí budou knížecí, v Raduni zase z ciziny

Zákrokům byl přítomen ve Slezské nemocnici evropský ředitel firmy Sirius Medical z Nizozemska Kees Ruck a zástupci firmy Aspironix, která zapůjčila detekční sondu k operaci, a která v ČR zastupuje výrobce, a to Cyril Cejnar a Barbora Smrčková.

„Od nové metody lokalizace magnetickým zrnem Sirius Pintuition si slibujeme další zpřesnění operačního přístupu u pacientek s karcinomem prsu, protože umožňuje operatérovi pomocí detekční sondy zjistit přesnou polohu zrna a tedy i nádoru v milimetrech ve vztahu k detekční sondě,“ doplnil závěrem operatér Jan Žatecký.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

VIDEO: Smažák v Opavě je stále v topu! Domácí tatarka základem

Zdroj: Deník/Roman Brhel