Na konci minulého týdne obvinil policejní komisař čtyřiačtyřicetiletého muže z Opavy ze spáchání přečinu výtržnictví.

Svlékal se v Obecním domě

Ten v silně podnapilém stavu zavítal do nedávno zrekonstruovaného Obecního domu v Opavě. Naprosto bezdůvodně při tom hlasitě vykřikoval různé nadávky a poté se začal svlékat. Protože ho pořadatelé vykázali ven, rozhodl se pomstít a poškodil jedny ze vstupních dveří.

A tak museli přijet policisté a muže dočasně uložit na opavskou protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Druhý den se pak opilec divil nejen tomu, co dělal, ale nedokázal pořádně vysvětlit, proč udělal provozovateli budovy několikatisícovou škodu.

Šla navštívit bratra, skončilo to rvačkou

Policisté i obyvatelé Opavy se s podobnými lidmi potkávají prakticky denně. Ať už se alkoholem zmožený nebo zmožená – zdaleka to není jen otázka mužů – povalují někde na chodníku nebo po lavičkách, či se jen znečištěni vlastními výkaly motají ulicemi. Pokud nikoho neobtěžují, snad se nic neděje.

Horší ale je, když alkohol v opilci uvolní agresivitu, ať už proti náhodnému kolemjdoucímu, nebo proti své rodině.

Další případ z konce minulého týdne. Devětadvacetiletá žena přišla okolo osmé večer navštívit do jednoho z domů v ulici Antonína Sovy o dva roky staršího bratra. Také zde se popíjelo a alkohol uvolňoval emoce. Nejprve to začalo sprostými slovy, později se argumentovalo rukama. Padla nějaká ta rána a napadená žena volala policisty.

Ti muži naměřili 2,45 promile alkoholu v dechu a také ho nechali vyspat na záchytce.

Záchytka: poměr mužů a žen 7:1

Opavská záchytka si na nedostatek klientů rozhodně nemůže stěžovat. Celkem zde bylo v roce 2009 ošetřeno 916 osob, z toho 193 více než jednou. Zajímavé je, že podle statistik je poměr mužů a žen přibližně 7:1.

Někteří jedinci se tak zde objeví jednou za život, jiní se dají považovat za stálé klienty. „K nejčastějším patří takoví, kteří se u nás objevují několikrát do měsíce, potom se někam ztratí a po čase se znovu vrátí. Většinou se zanedbaným zevnějškem a zlozvykem močit nám do postelí.

Personálu, který po nich musí uklízet, není co závidět,“ konstatovala v nedávném rozhovoru pro náš Deník vedoucí lékařka opavské záchytky Stanislava Vítková.

Utekl ze záchytky kanálem

Ale ani samotná záchytka není násilností ušetřena. Na jednoho z takových vzpomínají dodnes, i když jejich klientem byl před několika měsíci. Po probuzení z alkoholového opojení se cítil jako Rambo a z důvodů známých pouze jemu urval z podlahy kus linolea. Pod ním objevil částečně zrezavělý kanalizační poklop, který nadzdvihl a vklouzl do díry na cestu za lepšími zítřky.

Když se konečně proplazil mezi trubkami teplovodního vedení, ocitl se ve sklepě sousední budovy. Na záchytku mezitím přijeli strážníci a hasiči, aby uprchlíka z kanálu vytáhli. Ušetřil jim práci, protože vyšel sám jen v podvlékačkách a ověnčený pavučinami.

Nocování na záchytce také něco stojí. Přespání přijde nocležníka podle okolností příchodu a způsobu platby na 600 až 1 000 korun. „Někteří amatéři se stydí a zaplatí hned na místě, jen aby kolem jejich poklesku nebylo rušno, ale jiní si ostudu ani dluhy nepřipouštějí. Nezaplacené částky jsou pak vymáhány soudní cestou,“ doplnila doktorka Vítková.