Ten totiž zrušil opatření obecné povahy vydané vítkovským městským úřadem, které celoročně zakazovalo vstup do obory Jelenice.

NSS konstatoval, že průchod oborou prostě musí být turistům i cyklistům umožněn. Jelenici ale její majitelé pořád neotevřeli, navíc nyní běží další správní řízení k odstranění plotu. To už řešil krajský úřad, míček je teď ale zase na straně Městského úřadu (MěÚ) Vítkov, protože krajský úřad jeho rozhodnutí zrušil.

Obora Jelenice u řeky Moravice. Červenec 2021, Žimrovice.
Nekonečný příběh pokračuje. Úřad nařídil odstranit plot v oboře Jelenice

Situace kolem obory Jelenice začíná připomínat tak trochu guláš a tahanice o to, zda je její oplocení v souladu se zákonem nebo ne, se řeší na několika frontách. Naposledy vydal verdikt zmíněný NSS, psali jsme zde

Na světě je už i správní řízení, které vede s Opavskou lesní MěÚ Vítkov, konkrétně jeho odbor výstavby, územního plánování a životního prostředí. Vítkovský úřad totiž Opavské lesní nařídil, aby plot odstranila. Společnost se odvolala ke krajskému úřadu, přičemž odvolací řízení probíhalo od 6. října 2021.

Obora Jelenice u řeky Moravice. Červenec 2021, Žimrovice.
Kauza Jelenice: Obora zůstává zavřená. Nic protiprávního neděláme, tvrdí majitel

„Ukončeno bylo rozhodnutím ze dne 3. ledna 2022, kterým krajský úřad zrušil rozhodnutí MěÚ Vítkov o nařízení odstranění provedené úpravy oplocení obory a věc mu vrátil k novému projednání. Rozhodnutí o odvolání nebylo právní moci dne 4. ledna 2022, dne 5. ledna byl spis vrácen stavebnímu úřadu ve Vítkově k dalšímu řízení,“ řekla Deníku krajská mluvčí Nikola Birklenová.

Řízení má ve Vítkově na starosti Tomáš Kupka. Ten nechtěl důvody, proč krajský úřad spis vrátil, příliš komentovat. „Ještě jsem neměl dostatek času rozhodnutí řádně prostudovat. Navíc je to otevřený spis, takže k tomu ani nemohu nic bližšího říci. Určitě ale budeme v řízení pokračovat, rozhodnutí si prostuduji s tím, že musím vzít na vědomí, co je v něm uvedeno,“ sdělil naší redakci Tomáš Kupka z vítkovského odboru výstavby, územního plánování a životního prostředí.

Na jeleny do obory se děti s rodiči stále nesmí přijít podívat.
Do obory Jelenice se pořád nesmí. Čeká se na verdikt Nejvyššího správního soudu

Správní náměstek Opavské lesní Tomáš Bittner byl sdílnější. Podle něj fakt, že je obora oplocená, neznamená nic protiprávního. Právníkovi Opavské lesní bylo rozhodnutí krajského úřadu doručeno 4. ledna. „Odvolací orgán vyhodnotil postup stavebního úřadu ve Vítkově i samotné rozhodnutí jako zcela zmatečné a zavádějící. Pokud tedy v minulosti stavební úřad rozhodl o odstranění provedené úpravy oplocení obory Jelenice, tak toto rozhodnutí bylo jako nezákonné zrušeno. Společnost Opavská lesní se tudíž žádného protiprávního jednání nedopustila ani nedopouští a žádáme širokou veřejnost, aby tento prostý fakt respektovala,“ uvedl Bittner.

Je pravděpodobné, že krajský úřad se bude celou věcí zabývat znovu, pakliže se k němu Opavská lesní opět odvolá. Situaci kolem Jelenice budeme nadále sledovat.