Loni byl tento památník poškozen neznámým vandalem. Zloděj postupně ukradl bronzovou plastiku a také slezskou orlici.

„Nejdříve byla odcizena jedna z plastik. Z preventivních důvodů jsme demontovali zbylé tři. Orlice byla posazena vysoko na sloupu, nepředpokládali jsme, že ji někdo odcizí i odtamtud," vysvětloval naší redakci zhruba před půlrokem místostarosta Háje ve Slezsku Rostislav Kostelňák.

Vedení obce se snažilo ukradené předměty nahradit a na pomoc si přizvalo akademického sochaře Miroslava Rybičku. „Datum 28. října je zatím předběžné. Miroslav Rybička totiž vyhrál výběrové řízení na zhotovení sochy Jiřího Rašky. Ta bude umístěna ve Frenštátu. Nevíme, zda se vše stihne," popisoval hájecký starosta Karel Palovský.

Na státní svátek je už naplánován také program. V neděli 28. října od 15 hodin by nejprve na Ostré hůrce mělo dojít k odhalení nových artefaktů a slezské orlice. V prostorách hotelu Pod Hůrkou se následně má předávat Cena Vladislava Vančury. Tradičně ji obdrží osobnost, jež se zejména v mikroregionu Matice slezská postarala o přínos kulturních hodnot.

Svou roli samozřejmě také hraje umělecká hodnota díla, díky němuž je dotyčný nominován. „Termín a místo předávání Ceny Vladislava Vančury se nemění. Pokud by artefakty a slezská orlice nebyly hotovy, přesune se odhalení památníku na jiné datum. V úvahu by připadal následující státní svátek, tedy 17. listopad. Jak jsem již ovšem řekl, vše je zatím předběžné," pokračoval Karel Palovský.

Oprava jmenovaných předmětů rozhodně nebyla levnou záležitostí. Celkově vyjde na 260 tisíc korun.

Petr Dušek