Kameny byly za války ustřeleny dělostřeleckými granáty, od té doby byly na věži tohoto gotického klenotu Opavy náhražky z betonu. V úterý 1. září však byly po pětasedmdesáti letech vyměněny za kameny nové.

„Odejmutí starých a následně instalace nových kamenů nám mírně komplikovalo větrné a deštivé počasí. Bylo nutné dostat z vrcholu věže vysoké pětatřicet metrů torza starých kamenů a nahradit je novými. K tomu všemu byl zapotřebí jeřáb, který na pár hodin zastavil provoz na Rybím trhu. Ale naštěstí vše dobře dopadlo a my můžeme pokračovat v dalších opravách,” okomentoval náročnou montáž vedoucí týmu restaurátorských prací Tomáš Oršový.

Montáž nových kamenů byla součástí rozsáhlých restaurátorských prací a oprav konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie, která probíhá už od minulého podzimu. „Nebyla to první akce tohoto druhu. Před několika týdny jsme na severní fasádě, která byla válkou nejvíce poničená, měnili na opěrném pilíři presbytáře další čtyři kameny,” dodal Tomáš Oršový.

Konkatedrála prošla celkovou rekonstrukcí. Stavební a restaurátorské práce se dotkly jak exteriéru, tak interiéru. Došlo k opravě jednotlivých kaplí, cihlového pláště a omítek. Restaurovány byly hlavice sloupů a v interiéru byla provedena nová výmalba celého objektu a elektroinstalace. Rekonstrukce by měly být dokončeny na podzim letošního roku.

Aneta Macolová