Práce už jsou v plném proudu.Zchátralému nádraží se mnozí roky vyhýbali obloukem, mimo jiné také kvůli bezdomovcům, kteří se tady vyskytovali a pořádek po sobě rozhodně nenechávali. Po letech, kdy se na generální opravy hledaly peníze, zde v letošním roce konečně začaly stavební práce.

Zaplatí je Správa železnic, konkrétně půjde o 78,8 milionu korun. Budova bude bezbariérová a dojde k jejímu zateplení. Nově zde vzniknou prostory pro potřeby Policie České republiky. Aktuálně je rekonstrukce výpravní budovy přibližně ve třetině.

„Zatím byly provedeny zejména bourací práce, úpravy suterénu, práce na střešních konstrukcích a na statice nosných konstrukcí. V uplynulém období se veškerá kapacita soustředila do částí budovy, ve které se nachází pobočka České pošty. Ta je kvůli stavebním pracím dočasně uzavřena a připravuje se její uvedení do provozu v říjnu. Práce pak budou pokračovat v celém objektu, včetně dokončení nových přípojek,“ řekl redakci mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Jak bylo zmíněno, pobočka České pošty v objektu zůstane, naopak nádražní restaurace se sem už nevrátí. Zřízen by měl být bankomat nebo menší prodejní stánky. Opravy západního nádraží mají trvat do září 2022.Cestující se musejí připravit na částečné omezení.

Vstup do vestibulu hlavní budovy je aktuálně zrušen, lidé se dovnitř dostanou ze strany od nástupišť. Počítá se také s tím, že nějakou dobu bude pokladna uzavřena a jízdenky se budou prodávat ve vlaku.Kromě zmíněné Správy železnic se bude na rekonstrukci podílet i opavský magistrát, ten zaplatí úpravy prostoru před nádražím. „Opraví se stávající chodníky, bude položena nová dlažba, silnice dostane nový asfalt. Vybuduje se i veřejné osvětlení,“ sdělil mluvčí opavské radnice Roman Konečný. Tyto práce ale započnou až v době finišování opravy nádražní budovy.