Téměř půl roku byl v útrobách zastaralého opavského biografu čilý pracovní ruch. Moderní přestavba jednoho ze symbolů Opavy je však nyní u konce. Kino, které je se svou kapacitou až pěti set míst největším sálem pro konání kulturních akcí ve městě, si zachová svůj retro styl.

Program začne v 18 hodin, a to slavnostním přestřižením pásky. Poté už budou návštěvníci na plátně sledovat patnáctiminutový československý filmový týdeník z roku 1965. To je totiž rok, kdy bylo kino Mír vůbec poprvé otevřeno. Po promítání přijde na řadu volná zábava ve stylu šedesátých let minulého století, kterou doprovodí legendární „Brouci“, tedy The Beatles v podání pražské revivalové kapely The Bugles.

Úvodní stránka webu opavské univerzity.
Už jste ho viděli? Univerzita v Opavě má nový web

Rekonstrukce kina začala na konci dubna a celkem si vyžádala náklady ve výši třiatřiceti milionů korun. „Je dobře, že jsme nepřistoupili jen na kosmetické úpravy, jak se uvažovalo, ale že jsme se pustili do náročně, avšak potřebné celkové rekonstrukce,“ vyjádřil se opavský primátor Radim Křupala (ČSSD).

Kino je digitalizováno, k dispozici však zůstaly staré promítací stroje, umožňující pouštění i pětatřicetimilimetrových filmů.

Opravila se elektroinstalace, pořídila se nová vzduchotechnika, nové jsou i sedačky, pódium či zázemí. Původně měly práce skončit v srpnu, nakonec se však termín oprav prodloužil a otevření biografu se přesunulo na začátek října.

Hlučínské jezero. Ilustrační foto.
Novou soutěž na sanaci štěrkovny v Hlučíně chce ministerstvo vypsat ještě letos