Avšak tesaři za těchto okolností na střeše pracovat s ohledem na svou bezpečnost nehodlají. „Musela se počítat statika. Firma celou dobu pracovala na tom, aby vše zvládla, provedly se veškeré technické podmínky k přípravě. Avšak zjistili, že jejich subdodavatelé, tesaři, kteří měli střechu dělat, odmítli na stavbu jít. Mají obavy, že když lešení není zakotveno, mohlo by dojít k riziku. I proto, že někteří z nich jsou již starší osoby. V případě většího větru hrozí potencionálně vyšší riziko úrazu. Proto za námi firma přišla s tím, že nejsou schopni realizace. Že udělali vše pro to, aby rekonstrukce byla provedena, jenže je do toho nepustili památkáři,“ přibližuje opavský primátor Tomáš Navrátil.

Radnice se proto rozhodla, že zadání přeprojektuje tak, aby znovu s památkáři vstoupila do jednání.

„Budeme chtít lešení ukotvit. Jiný opravovaný opavský kostel je takto do zdi má. K realizaci se nám přihlásila jediná firma, protože jde o náročnou a složitou stavbu. Fasáda by se pak samozřejmě dala do původního stavu. Věřím, že památkáři ke všem faktům přihlédnou a zvítězí zdravý rozum. Protože jinak neexistuje žádná možnost, jak střechu opravit,“ pokračuje. Podle náměstka Igora Hendrycha navíc budou památkáři muset zohlednit i fakt, že tesaři, kteří měli práce provádět, nejsou běžnými klempíři.

„V rámci republiky je jich málo, málokdo to umí,“ míní. Pokud by se kostel neopravil, hrozí podle primátora narušení jeho statiky.

Rekonstrukce měla vyjít na více než 7,5 milionu korun. Pět milionů měla pokrýt dotace z kraje. „Již jsme kraj požádali o prodloužení termínu čerpání dotace, zástupci úřadu už se byli podívat i přímo na místě,“ upřesňuje primátor.

Jestliže by radnice s památkáři našla společnou řeč, chce magistrát vypsat ještě do konce roku novou soutěž a opravy by mohly začít příští rok na jaře. Na střechu chce radnice použít i jiný typ břidlice. V současnosti se tam nachází česká, nyní se řeší španělská břidlice, která má mít lepší vlastnosti. Kromě střechy se má vyměňovat zhruba i polovina dřevěných krovů.

Naše redakce oslovila také Národní památkový ústav v Ostravě, avšak do uzávěrky vydání se nám vyjádření získat nepodařilo. Přineseme jej proto v některém z vydání příštích.