Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opuštěná místa na Opavsku

Opavsko - Představte si hladinu Lipenské přehrady. Takovou plochu zabírají v našem kraji opuštěné továrny, vyhaslé pece či rozpadlé zemědělské usedlosti, tzv. brownfields. Celkem jde o 43,86 kilometrů čtverečních.

6.12.2008 2
SDÍLEJ:

Budova bývalé Karnoly poblíž středu města.Foto: DENÍK/Milan Freiberg

V minulém týdnu to uvedla agentura CzechInvest s tím, že na regeneraci českých brownfieldů je ve zdrojích EU připraveno několik desítek miliard korun. Opavsko má na počtu brownfieldů rovněž svůj podíl. Agentura CzechInvest zde eviduje devět lokalit, což je výrazně méně než v ostatních okresech Moravskoslezského kraje.

Brownfieldy ve městech na Opavsku

Opuštěné chátrající areály na Opavsku nejsou žádnou výjimkou. Uvedli to někteří námi oslovení starostové. „Jestliže lze považovat za brownfield nevyužitý zemědělský objekt, tak pak jich tu máme hned několik. Vše je ale v kompetenci 1. Hradecké zemědělské, a. s. ,“ řekl redakci starosta Hradce nad Moravicí Karel Valušek.

Také starosta Vítkova Pavel Smolka zmínil, že na Vítkovsku mají nějaké nevyužité areály. „Vcelku jich ale ubývá,“ řekl s tím, že město se v této oblasti nijak výrazně neangažuje. „Pokud se na nás obrátí podnikatel s žádostí, v rámci možností mu pomůžeme, například získat kontakt na majitele objektu a podobně,“ dodal Pavel Smolka.

Na území Dolního Benešova, ani v jeho okolí podle tamního starosty Martina Štefka, žádný brownfield nemají. Obdobně je tomu i v Hlučíně a jeho blízkém okolí. „Nevybavuji si, že bychom u nás brownfieldy měli. Určitě ne žádný výraznější areál, maximálně jestli je někde nějaká nahodilá opuštěná hala,“ řekla mluvčí Hlučína Jarmila Harazinová.

Brownfield je i bývalá porodnice

Bývalá opavská porodnice je ukázkovým příkladem brownfieldu. Místo dětí, které v ní přicházely na svět, v ní měli být podle původního vyjádření radnice senioři. O tomto záměru jsme psali v našich novinách už letos v březnu. Od té doby se však nic nezměnilo, budova chátrá dál. Po měsících jsme tedy opět položili otázku vedení města Opavy, konkrétně náměstkovi primátora Opavy Jaroslavu Horákovi (ČSSD).

#nahled|https://g.denik.cz/74/e5/stara_porodnice_adm350.jpg|https://g.denik.cz/74/e5/stara_porodnice.jpg|Budova bývalé porodnice v Opavě.#

„Původní záměr byl, aby místo porodnice bylo ubytování pro seniory. Teď teprve zvažujeme možnosti a hledáme řešení,“ zmínil Horák s tím, že zatím není nic rozhodnuto. Jak dále uvedl, pro seniory by bylo dané místo výhodné hlavně z toho důvodu, že by to staří lidé měli blízko do nemocnice. „Není však stoprocentně rozhodnuto, v brzké době se bude jednat. Nevím, zda to vyjde podle původního plánu, to v tuto chvíli nemůžu říct,“ dodal Horák.

Bývalá porodnice patřila Moravskoslezskému kraji, který ho získal jako zřizovatel Slezské nemocnice. Letos na jaře ho kraj i s pozemkem předal statutárnímu městu Opava výměnou za budovu základní školy Dvořákovy sady a doplatek 2,8 milionu korun.

Těškovice připravují podnikatelskou zónu

Venkovská podnikatelská zóna. Právě tak se jmenuje projekt, který připravila obec Těškovice a měl by se týkat regenerace zdejšího brownfieldu. Jde vlastně o jedinou plochu, kterou oficiálně eviduje Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest.

Účelem Venkovské podnikatelské zóny v obci Těškovice (dále jen VPZ) je přilákat nové investory do lokality obce za účelem vzniku nových pracovních míst, které budou převážně výrobního charakteru.

VPZ se nachází ve východní části obce, v areálu bývalého zemědělského družstva v blízkosti výjezdové místní komunikace z obce Těškovice směrem na obec Bítov. Areál VPZ je umístěn mimo současně zastavěné území obce.

„Celý areál bývalého ZD je rozdělen na dvě části, v západní části, která je předmětem tohoto projektu, jsou umístěny objekty bývalého kravína, bývalé technické provozní objekty a seník,“ uvedl starosta Těškovic Martin Sedlák. Nově budou vybudovány čtyři nové jednopodlažní výrobní haly o půdorysném rozměru 15,34 x 36,34 m. Oplocená plocha VPZ bude tvořit 21 226 čtverečních metrů.

„V areálu VPZ se předpokládá umístění výrobních podnikatelských subjektů, které budou formou pronájmu využívat jednotlivé haly, popř. jejich dílčí sekce. Umístěná výroba bude především z oblasti lehkého a přesného strojírenství, zámečnické výroby, elektrotechnické výroby, textilní výroby, popř. administrativních činností,“ upřesnil Martin Sedlák.

Podle jeho slov by v areálu mohlo být umístěno až osmnáct subjektů. Výstavba areálu je závislá na získání dostatečných finančních zdrojů, což pro malou obec podle slov Martina Sedláka není vůbec snadné.

„V dnešní době však již spolupracujeme s podnikateli, kteří by v areálu chtěli působit i za podmínek, že by objekty užívali ve stávajícím stavu a postupně by si je přizpůsobili dle svých potřeb – před podpisem je již jedna smlouva na polovinu stávajících objektů, která by měla být podepsána ke konci letošního roku,“ dodal Sedlák. Další zájemci si podle něj již byli prohlédnout stávající prostory a jednání pokračují. Celá realizace je však běh na dlouhou trať.

Lidé: Zchátralý je i Breda

Víte o nějakých nevyužitých továrnách nebo průmyslových halách, tzv. brownfields? Co byste s nimi udělali? Takovou otázku jsme v ulicích Opavy položili náhodně osloveným chodcům. Například jednadvacetiletá studentka Adéla Nová z Opavy se zmínila o budově na Kolofíkově nábřeží.

„Myslím, že budova je zde prázdná. Místo by se mohlo využít jako středisko volného času pro děti,“ řekla. To podle dvaapadesátiletého zedníka by se měl zbourat bývalý pivovar na Nákladní ulici. „Tato část město hyzdí. Dělá městu ostudu,“ uvedl.

Čtyřiatřicetiletý Filip Horný z Opavy si vybavil nevyužívanou halu. „Zboural bych halu u řeky před Kateřinkami. Místo toho by se tam mohly zřídit byty,“ pronesl. Budova u zimního stadionu se nelíbí osmadvacetileté prodavačce Karolíně Laryšové. „Zbytečně zabírá pěkné místo, třeba na výstavbu tržnice, ve které by se prodávala čerstvá zelenina,“ vysvětlila.

Někteří dotazovaní si nemohli vzpomenout na nevyužívané továrny a průmyslové haly, jako například osmačtyřicetiletý úředník Karel Pavlík z Vítkova. „Na žádnou továrnu si nevzpomenu, ale na Těšínské ulici se mi nelíbí průmyslové budovy. Jsou sice využívány, ale změnil bych fasádu,“ řekl.

Další byla pětatřicetiletá Opavanka Marcela Černá, která si na nevyužité průmyslové prostory také nevzpomněla, ale uvedla, že by bylo potřeba pozměnit Obchodní dům Breda. „Zdá se mi opuštěný a zchátralý,“ uvedla s tím, že by uvítala, kdyby tento obchodní dům vypadal stejně jako před vyhořením.

#nahled|https://g.denik.cz/74/27/breda_adm350.jpg|https://g.denik.cz/74/27/breda.jpg|Breda je jedním z příkladů meziválečné architektury.#

Jak Opavia vstala z popela?

Bývalý a chátrající areál společnosti Opavia koupili stávající vlastníci v roce 2002. Z původně opuštěných budov se podařilo vybudovat centrum obchodu a služeb. Dnes zde na ploše 8 250 metrů čtverečních najdete obchody, služby, kanceláře a sklady, ale i squash centrum, masáže, kadeřnictví atd. Majitelé se nyní rozhodli pro prodej prostřednictvím dobrovolné dražby. Ta se konala v pondělí v Brně.

#nahled|https://g.denik.cz/74/0e/op_opavia_regen_adm350.jpg|https://g.denik.cz/74/0e/op_opavia_regen.jpg|Opavia#

Oslovené firmy na Opavsku: brownfieldy, či zelená louka?

Redakce oslovila některé firmy na Opavsku s otázkou, jaký názor mají na stavby na zelené louce a na tzv. brownfieldy. Podle tiskové mluvčí společnosti Opavia-Lu, a. s., Kláry Hálové se firma Opavia s danou situací setkala na přelomu tisíciletí, kdy stávající závod na Olomoucké ulici v Opavě již nevyhovoval novým nárokům a stále se zvětšujícímu objemu výroby.

„Protože další rozšiřování továrny Opavia nebylo vzhledem k městské zástavbě možné, došlo tak k výstavbě zcela nového závodu v Opavě-Vávrovicích na zelené louce,“ zmínila Hálová s tím, že nový závod s nejmodernější technologií ve střední Evropě, do kterého Opavia investovala 1,2 miliardy korun, byl slavnostně otevřen v září roku 1999. „Podle našeho názoru je rozhodnutí o brownfieldu či výstavbě na zelené louce vždy záležitostí potřeby konkrétní firmy či společnosti. Pro naši společnost bylo výhodnější postavit zcela nový závod na zelené louce,“ dodala Hálová.

„Pokud brownfields chápeme jako průmyslem opuštěné továrny a manufaktury, které jsou charakteristické pro většinu velkých měst, je Ivax Pharmaceuticals sám sobě tak trochu městem,“ zmínila tisková mluvčí firmy Ivax Pharmaceuticals, s. r. o., Karin Martínková. Podle jejích slov se v průběhu čtyřiceti let budování socialismu na území původní manufaktury neinvestovalo nebo nechalo částečně zchátrat několik objektů.

Pro tyto objekty až současné vedení hledá alternativní využití a podle dochovaných fotografií usiluje o co nejvěrnější navrácení původního vnějšího vzhledu. Mluvčí dále uvedla, že v současné době v areálu závodu probíhá rovněž výstavba nového komplexu na výrobu pevné lékové formy na zelené louce na místě vytipovaném od sedmdesátých let.

K situaci kolem brownfieldů se rovněž vyjádřil generální ředitel Ivax Pharmaceuticals Jiří Urbanec. „Účelné využití toho, co doma mám, je znakem správného hospodáře“, míní Urbanec a dodává: „Je to hospodárné vůči budoucnosti, odpovědné vůči lidem, ohleduplné k okolní krajině. V neposlední míře si cením toho, že podobná rozhodnutí vyjadřují úctu k historii a umunašich předků.“

6.12.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
8

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení