Nový záměr OSA se velmi dotýká obcí a měst, která na svých slavnostech a akcích pouštějí hudbu. Ta zní často také přímo z obecního rozhlasu, a obce by tak od nového roku musely svazu platit více než doposud.

Nejvíce se mluví o padesátiprocentním zvýšení poplatků.

„Doposud neznám podrobnosti, ale pochopitelně by se zvýšení poplatků mohlo promítnout do cen vstupenek na akce, které jako obec pořádáme. Musíme se tak připravit jak na fynanční zátěž, tak zřejmě i tu administrativní," řekl starosta Stěbořič Roman Falhar, který ještě dodává, že on sám není velkým fanouškem OSA.

Podobný názor zastává také Herbert Pavera: „Samozřejmě je třeba ctít autorské právo jako osobní vlastnictví, nicméně se tak má dít v nějaké rozumné rovině. Avizované zvýšení poplatků je spíše lobing určité skupiny lidí, kteří hájí své zájmy a chtějí neoprávněně navýšit příjmy.

Já jako jeden z mála starostů a poslanců zároveň vystoupím před sněmovnou a doufám, že se podaří nalézt řešení, které tolik neublíží obcím, organizátorům akcí nebo restauracím," dodal starosta Bolatic.

Obavy z možného poškození organizátorů akcí má také Roman Filip, provozovatel Music Clubu 13. „Každé navýšení poplatků se může ve výsledku projevit na ceně vstupného. Jsem pro, aby se poplatky platily, ale jejich výše musí být opodstatněná, což momentálně rozhodně není."

Podle Romana Filipa se musejí organizátoři připravit také na výdaje kvůli blížícímu se zavedení elektronické evidence tržeb, což by mohl být další z faktorů, proč vstupné pro lidi podraží.

Argumentem OSA pro zvýšení poplatků je snaha chránit práva i zahraničních autorů. S tím však odpůrci zdražování nesouhlasí a tvrdí, že v některých státech v Evropě jsou poplatky dokonce nižší než u nás. Měsíční výše autorských odměn za rádio v obci do tisíce obyvatel se může nově zvýšit ze 148,80 koruny na 195,30 koruny.