VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ošetřovatelé mnohdy nevědí, kam dřív skočit

Opava – Pacient, návštěva nebo obojí. Řeč je o rolích, ve kterých se nejčastěji ocitáme při návštěvě zdravotních a sociálních zařízení.

9.12.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Redakce dostala po dohodě s vedením jednoho z opavských pečovatelských ústavů unikátní možnost přihlížet po celý jeden den odborné péči o zhruba dvacítku dlouhodobě nemocných, a nahlédnout tak do jeho zákulisí.

Pondělí, sedm hodin ráno. Trojice hbitých ošetřovatelek, které si krátkými posunky rozdělují práci, se pouští do přípravy snídaně. Nejprve chystají jídlo pro osoby trvale upoutané na lůžko, tedy pro přízemní část.

Kuchyní se rozléhá zvuk mixéru, který vyrábí tekutou stravu pro pacienty s ochabujícím žvýkacím svalstvem.

Čas běží.

Jak se dozvídáme, dnes je takzvaný koupací den. Vše se musí stihnout pokud možno co nejdříve. Navíc odpoledne přicházejí návštěvy, takže je třeba si nahnat čas na jejich individuální požadavky. Ty prý mnohdy nemají konce a pak se horko těžko stíhá denní harmonogram.

Za necelou hodinu je snídaně roznesena do všech pokojů. Nastává čas na provedení nezbytných hygienických úkonů a poté následuje koupání pacientů v přízemí. Naše přítomnost mnohdy opravdu překáží, ale my se ze všech sil snažíme ošetřovatelkám nijak nezaclánět.

Zničehonic je tu dvanáctá hodina a s ní přichází odpolední směna. Personál je konečně posílen o další dvě ošetřovatelky, které se vrhají na chystání oběda. Jejich kolegyně pořád koupou a převlékají postele. Nestíhají.

Kopa špinavého prádla suverénně nadzvedává víko prádelního koše. Je čas na polední přestávku. Ošetřovatelky na chvíli vydechují.

Netrvá dlouho a začínají se rojit návštěvy. Co udělat dřív? Odpolední směna po pauze pokračuje v koupání a ta ranní se po provedení nezbytné hygieny u všech pacientů pouští do přebírání špinavého prádla a čerstvě vyprané naopak roznáší po patrech.

Blíží se konec ranní směny.

Ošetřovatelky ještě v cukuletu zaznamenávají do příslušných lejster provedené úkony a úderem třetí hodiny poměrně utrmácené odcházejí domů. Odpolední směna dále pokračuje v plnění obvyklého denního harmonogramu, v šest hodin chystá večeři, připraví pacienty na noc, a v osm hodin večer předává hlášení dvěma ošetřovatelkám, které mají „noční hlídku.“

(pav, eda)

9.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení