První oficiální Den otců se ale datuje do roku 1972, kdy se podle americké tradice začal slavit třetí neděli v červnu. To bylo za vlády prezidenta Richarda Nixona.

Ani popud k tomu není zcela jednoznačný. Podle jednoho zdroje je tento svátek na počest Wiliama Smarta, muže, který po smrti své manželky sám vychovával šest dětí. Jedna z jeho dcer po letech uspořádala velkou oslavu svého otce, a tak vlastně založila novou tradici.

Mělo to být v americkém městečku Spokane ve státě Washington 19. června 1910. Ale je docela možné, že pravdu má jiný zdroj, který tvrdí, že podnětem k tomu byla událost, kdy během výbuchu zahynulo 361 mužů– otců dětí.

V České republice se ale Den otců, zjevně inspirovaný Dnem matek, zatím do kalendáře nezapsal. Tyto návrhy Ligy otevřených mužů nebyly v České republice vyslyšeny. Letos již popáté liga vsadila na svoji celostátní kampaň pod názvem Táta dneska frčí.

Kampaň má ale i jiný smysl - motivovat české muže k lepšímu vztahu k rodině a významnějšímu zapojení do života rodin. Že se zatím Den otců u nás neuchytil, zase tolik nevadí.

Oslavit jej v neděli můžeme i tak. A když si k tomu tátové pozvou i své rodiny, tím lépe.