Blahoslavený císař Karel I. rakouský byl posledním panovníkem Rakousko-Uherska a významnou osobností středoevropské historie. Svým životem inspiroval mnoho lidí. Mluvil velmi dobře česky a českou zemi znal, měl ji rád a strávil v ní několik let svého poměrně krátkého života. Rád pobýval v Praze, v Brandýse nad Labem a ve Staré Boleslavi.

Výstavba koridorů v SNO úspěšně pokračuje.
FOTOGALERIE: Opava. Takto vypadá stavba koridorů ve Slezské nemocnici

„Věřím, že umístění jeho relikvie do opavské konkatedrály přispěje k šíření odkazu tohoto panovníka, politika, státníka, otce početné rodiny a katolíka s tolerancí k jiným náboženstvím,“ řekl tajemník opavského magistrátu Tomáš Elis, který se na získání relikvie pro Opavu podílel spolu s představeným zemské Modlitební ligy císaře Karla I. za mír mezi národy Milanem Novákem.

Konkatedrála Nanebevzetí P. Marie , ve které bude uložena reliefní plastika Karla I.. Se svolením města OpavyKonkatedrála Nanebevzetí P. Marie , ve které bude uložena reliefní plastika Karla I.. Se svolením města Opavy.Zdroj: Deník/VLP Externista

Byl přítomen jejímu slavnostnímu předání v chrámu ve Staré Boleslavi do rukou generálního vikáře Ostravsko-opavské diecéze Jana Czudka a s opavským děkanem Václavem Koloničným spolupracuje na procesu instalace relikvie v Opavě.

Mezi českou veřejností není Karel I. příliš známou postavou

Budoucí císař Karel I. strávil část dětství na Pražském hradě, studoval na pražské univerzitě, velel armádě na Těšínsku a v Čechách se také poprvé setkal se svou budoucí ženou Zitou Bourbon-Parmskou. Na trůn nastoupil po smrti Františka Josefa I. v listopadu 1916, ale jeho snahy o ukončení války a sjednání míru výsledky nepřinesly.

Ilustrační foto z předchozích ročníků. Dny mláďat v Opavě, Masarykova střední zemědělská škola a VOŠ.
FOTOGALERIE: V Opavě se opět chystá nejen dětmi oblíbená akce Den mláďat

Díky jeho amnestii z roku 1917 byli z vězení propuštěni čeští politici Karel Kramář a Alois Rašín. Karel I. vádl pouhé dva roky, během nichž se snažil minimalizovat rozklad monarchie bez prolévání krve. Jeho humanitární činy mu vynesly pověst mírotvůrce a vládce s láskou ke svým poddaným. Usiloval o smír mezi různými národnostními skupinami v rámci monarchie a hledal kompromisní řešení jejich požadavků.

Po pádu monarchie odešel do exilu

Po opuštění trůnu pokračoval císař Karel I. dál v charitativních aktivitách. S rodinou žil nejdříve ve Švýcarsku a když jeho snahy o návrat na trůn v Maďarsku ztroskotaly, odešel do vyhnanství na Madeiru. Zemřel v pouhých čtyřiatřiceti letech na zápal plic a zůstala po něm těhotná vdova se sedmi dětmi. Pochovaný je na Madeiře ve funchalském kostele Nossa Senhora do Monte a za své činy byl roku 2004 blahořečený papežem Janem Pavlem II. Je tak druhým českým panovníkem, kterému bylo blahoslavenství uděleno.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

VIDEO: Jen pro silné nervy. Mladík v Ostravě shodil seniorku do kolejiště

Zdroj: Se souhlasem Policie ČR