V těchto případech mohou oběma stranám pomoci osobní asistenti z opavského pracoviště Centra pro zdravotně postižené, které je poskytovatelem této služby pro město a okolí.

„V současné době máme jedenáct asistentů, kteří pečují o osmadvacet klientů. Docházejí i na speciální základní školu pro žáky s více vadami na Dostojevského ulici, kde se starají o dvanáct postižených dětí,“ konstatuje vedoucí tohoto opavského centra Dagmar Slaninová.

Rozsah činnosti osobních asistentů bývá rozmanitý a odvíjí se od potřeb klientů. Někteří potřebují fyzickou pomoc a jiní zase hledají společníky. Asistenti za zdravotně postiženými docházejí do jejich domovů a pomáhají jim s nákupy, s jídlem, s oblékáním, s pohybem v bytě i venku, s osobní hygienou, s úklidem i údržbou domácnosti, s běžnými pochůzkami nebo jako doprovod do školy, k lékaři i na úřady.

„Od letošního roku jsme rozšířili nabídku o možnost přepravy zdravotně postižených lidí vozem. Asistenty bývají například studenti v rámci brigády nebo praxe, i zaměstnanci, na které loni Centru výrazně přispěl opavský úřad práce. Organizace sídlí na Liptovské 21 v Opavě-Kylešovicích a zájemci o tuto službu dostanou podrobné informace na telefonním čísle 553 734 109 nebo na mailové adrese: czp.opava@czp-msk.cz.