Osobností Hlučína byla zvolena sbormistryně Veronika Kadlecová a chovatel králíků Josef Kubálek.

Veronika Kadlecová umělecky vede dětský pěvecký sbor Sluníčko ZŠ Hlučín-Rovniny, který byl letos vyhodnocen jako nejlepší umělecký soubor. Tvoří jej žáci hlučínských škol od nejmenších prvňáčků až po nejstarší deváťáky.

Sympatický je nejen postoj dětí k hudbě, ale také přirozený projev, který byl oceněn cenou na celostátní přehlídce pěveckých sborů. Tento pěvecký soubor měl možnost si zazpívat i s takovými velikány, jako jsou Lucie Bílá nebo Daniel Hůlka.

Josef Kubálek je jedním z nejuznávanějších chovatelů plemena zemplínských králíků. V roce 2009 získal v oboru chovatelství titul mistra Evropy a zúčastnil se řady dalších výstav, na kterých získal čestné ceny.

„Kategorie osobnosti v oblasti kultury nebyla vyhlášena, protože na tuto kategorii nebyl nikdo nominován,“ řekl tiskový mluvčí hlučínské radnice Miroslav Pech. Reprezentantem v oblasti sportu byl vyhlášen Adam Konečný z tenisového klubu Hlučín, který v kategorii mladších žáků obsadil v loňském roce v žebříčkovém umístění druhé místo v kraji a 13. místo v republice. Navíc si na své konto připsal celkem šest vítězství na celostátních turnajích.

Sportovním družstvem roku se pak stalo družstvo žaček Handballclubu Hlučín, které mimo jiné obsadilo první místo krajského klání v házenkářském desetiboji a postoupilo do celorepublikového finále. Rovněž slavilo postup do finálového turnaje celostátní žákovské ligy o mistra republiky.

Všichni nominovaní převzali minulý čtvrtek v hlučínském evangelickém kostele z rukou starosty pamětní listy a vítězové v jednotlivých kategoriích i finanční odměnu. Slavnostní význam akce, příjemnou náladu a neformální atmosféru zvýraznilo svým vystoupením hudební kvarteto ZUŠ Hlučín.