Mladíka policie viní z toho, že se společně s dalšími třemi extremisty podílel na žhářském útoku ve Vítkově. Při něm byla popálená dvouletá romská dívka, ta je dosud ve vážném stavu v nemocnici. Jméno zatčeného muže ze Šumperska stejně jako další tři jména zatčených extrémistů z Bruntálska přinesl jako první internetový server Respekt.

Vše o rasovém útoku na Romy ve Vítkově čtěte zde

Nevlastní otec Václava Cojocara si nedokáže vysvětlit, jak jména zatčených pronikla do médií. „K osobám zadržených pachatelů nyní žádné informace nepodáváme, jsme ale šokováni tím, co do médií uniká,“ uvedl mluvčí ostravské Severomoravské policejní správy Miloslav Pech.

Se synem v kontaktu není

Zatčení Václava Cojocara bylo pro jeho rodinu šokem. Pro mladíka do Sobotína minulý týden přiletěl vrtulník se zásahovou jednotkou na palubě. Zatčeného pak převezla k výslechu a pak do vazby.

„Policisté přišli brzy ráno. Autem prorazili plot a vtrhli dovnitř. Psa málem zastřelili, inzultovali i mě. Od té doby nemáme se synem žádný kontakt, informace mám pouze z internetu. Přidělili mu advokátku ex offo, která jen telefonovala, že se kluk přiznal,“ řekl otčím mladíka. Dodal, že synovu přiznání uvěří, až nahlédne do spisů, a to zatím jemu ani Corocajově matce policisté nechtějí umožnit.

„Nevím, co řekl při výslechu, ale určitě byl pod obrovským tlakem. Snad prý jeho jméno zaznělo od některého ze svědků. Policisté pracují na objednávku z nejvyšších míst a někoho obvinit prostě musí za každou cenu. Nevím, co k tomu říct víc,“ dodal otčím.

Znají se z předchozího bydliště

Rodina obviněného žije sedmý rok v malé osadě u Sobotína. Původně ale Václav Cojocaru vyrůstal v Horním Benešově, odkud se znal z dalšími třemi obviněnými v kauze Vítkov. Učitelé na základní škole je prý všechny považovali za slušné žáky, s učením neměli problémy.

Všichni čtyři jsou nyní obviněni z pokusu o vraždu, když podle vyšetřovatelů letos v dubnu zaútočili na romskou rodinu ve Vítkově. V noci zapálili její dům, při požáru, který se rozšířil od zápalných lahví, se těžce zranila dvouletá Natálie. Akcipachatelé údajněi připravovali po řadu týdnů. Romskou rodinu s dětmi si předem vytipovali.

„I kdyby se ukázalo, že Vašek je nevinný, má zkažený život. Jeho jméno už zná každý, vím o čem mluvím,“ dodal otec mladíka. Sám byl totiž před několika lety obviněn z trestného činu. Po dvou letech strávených ve vazbě byl zcela zproštěn obžaloby. „Mezitím se mi rozpadla rodina a přišel jsem o dům,“ řekl muž, který si zveřejnění svého jména nepřál.

Přečtěte si také: Žhářský útok vedl Opavan, chystají Romové odvetu?

HANA KUBOVÁ