Bez tradičního sjíždění Moravice ať už na kajaku, kanoi či raftu si někteří zapálení vodáci neumí část roku představit. Už v tom loňském však museli hořce zaplakat, protože hned tři sjezdy ze šesti se neuskutečnily vůbec a u těch ostatních nebylo vypouštěno tolik vody, kolik by si ideálně přáli.

A štěstí se na ně nesměje zatím ani letos. Každoročně očekávaná událost, a sice otevírání Moravice, která byla naplánována na sobotu 8. a neděli 9. dubna, se neuskuteční. A hlavní důvod? Oprava přehradní nádrže Kružberk.

„Povodí Odry nemůže souhlasit s uspořádáním dubnového splutí Moravice, protože naplněnost zásobních objemů kaskády Kružberka a Slezské Harty je nízká. Nyní probíhá plnění nádrže Kružberk s prioritním cílem zajištění odpovídající kvality vody pro zásobování úpravny vody v Podhradí," přiblížila mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Hned vzápětí dodala, že s vodáckými organizacemi podnik neustále komunikuje. „Rozhodnutí o tom, zda vodákům sjezd umožníme, padá většinou čtrnáct dní před plánovaným termínem splutí. Vždy se snažíme nějak dohodnout, ale někdy to prostě nejde," konstatovala.

To ostatně potvrdil i Adam Šindler ze spolku Campanula vodáci, kteří sjezd organizují. „Samozřejmě nás to moc mrzí. Ale Kružberk slouží jako zásobárna pitné vody a to dostává přednost před vodními radovánkami. S povodím stále komunikujeme," sdělil.

Jako alternativa může vodákům posloužit alespoň sjezd řeky Opavy, který proběhne ve stejném termínu jako avizované odemykání Moravice. „Pro nadšence je to taková náhrada za Moravici. Sjezd začne v Háji ve Slezsku a končit bude v Třebovicích. Vyrazit mohou vodáci na kajacích, kánoích i raftech," doplnil Adam Šindler.

RUŠENÍ SJEZDŮ? MUSÍME VRACET PENÍZE

Kromě samotných vodáků se však rušení sjezdů dotýká také dalších. „Je to problém, se kterým se potýkáme pravidelně téměř každý rok. Na otevírání Moravice jsme do této chvíle zapůjčili výbavu asi 120 lidem. Loni se nám stalo úplně totéž," sdělil k tématu provozovatel outdoorové cestovní agentury a půjčovny sportovního vybavení Allroads Jiří Friedel a pokračoval:

„S rozhodnutím Povodí Odry samozřejmě nic nenaděláme, můžeme se jen přizpůsobit. Dříve jsme půjčovné za vybavení převáděli na pozdější termíny sjezdů. Pokud však dojde k tomu, že se řeka tento rok vůbec neotevře, tak budeme muset klientům vracet peníze. Přece jen by to vůči nim nebylo fér a o pravidelné klienty přijít nechceme."

Friedel také upozornil na to, že rušení sjezdů je problémem nejen pro půjčovny či samotné účastníky, ale také pro místní podnikatele, u kterých se nižší návštěvnost během sjezdové sezóny může výrazně promítnout na tržbách.

„Otevírání Moravice je jedna z největších akcí sezóny na Moravě. Pokud se nebude konat ani v dalších letech, tak o ni lidé ztratí přirozeně zájem a najdou si jiné aktivity. Byla by to velká škoda," uzavřel téma Friedel.