VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otevřená radnice: lidé přišli diskutovat

Opava /POZNÁMKA, REPORTÁŽ/ - Co zajímá a trápí běžného Opavana? Parkování, městská policie, psí hovínka, vysoké obrubníky, jízdní řády autobusů a trolejbusů, zarostlý potok, nepokosená tráva, rušení nočního klidu, arogance některých úředníků…

4.2.2011 6
SDÍLEJ:

Petr Dehner (vlevo) má potíže s parkováním před svým domem na Lidické ulici, Jana Řehoře (vpravo) prý zase nikdo nechce zaměstnat.Foto: DENÍK / Zuzana Urbánková

Poznámka: Co ukázala Otevřená radnice

Středeční akce, kterou noví šéfové Hlásky nazvali Otevřená radnice, ukázala, že město nadcházející čtyři rok povedou lidé zcela jiného ražení než jejich předchůdci. Jde o jiný styl řízení, vedení a komunikace.

Ale aby bylo jasno hned na začátku: je velmi brzy soudit na to, o kom budeme moci v budoucnu říci, že byl tomuto městu prospěšnější. Zda minulé či současné vedení radnice.

Sál v přízemí Hlásky byl ve středu odpoledne plný. Mnoho lidí má zájem s radnicí diskutovat, ptát se, a je přístupno nechat si věci vysvětlit. Primátor a jeho náměstci téměř tři hodiny naslouchali nespokojencům především seniorského věku a pokud jsou vnímaví, museli uznat, že tihle občané navzdory svému kverulantství mají tohle město přečteno, vědí o maličkostech nám ostatním unikajících, a tudíž mají častokrát pravdu.

Ta se často v rozvláčných a nespokojených monolozích vyloupla jako zlaté zrnko písku. Ostatně posuďte sami: některá vyloupnutá zrnka jsem se snažila pojmenovat v reportáži. Jsou inspirativní, podnětná, ale mají chybu: jsou maličká. Nedosahují velikosti problému Slezanky či stamilionových dluhů města.

Zvládnou tyto „maličkosti“ šéfové radnice řešit? Vydrží jim nadšení, energie, dodrží sliby? Mají smysl pro detail? Nebude to ve „velkých“ problémech, které se na ně hrnou, pod jejich rozlišovací schopnost? Uvidíme.

Reportáž: Otevřená radnice: lidé přišli diskutovat s primátorem a jeho náměstky

Byla to premiéra. Veřejná diskuse občanů Opavy s vedením Hlásky v zasedačce v přízemí radnice. Sál plný lidí, mezi nimi pár známých věčných nespokojenců. Převážně senioři, ale i lidé středního věku. Mladí dva, tři. Hlásili se o překot. Jejich připomínky, náměty a kritiku nebylo radno ignorovat.

Primátor Zdeněk Jirásek (ČSSD), náměstci Daniel Žídek (ČSSD) a Dalibor Halátek (SOS) trpělivě naslouchali často dlouhým vystoupením. Vyplatilo se to. Z nespokojených monologů se několikrát jako zjevení vyloupla zrnka pravdy a ukázala, že senioři mají vedení města co nabídnout. Mají totiž čtvrť, v níž bydlí, přečtenou do maličkostí a vědí, kde „tlačí bota“.

Platím daně, chci klid

Na samém začátku to ale na žádné zlaté zrno pravdy nevypadalo. Vystoupil muž představující se jako Jan Řehoř a žádá primátora o práci. Je nezaměstnaný a prý ho nikdo nechce. Marně mu primátor vysvětluje, že v tomto mu není schopen pomoci.

Jan Řehoř má ovšem výdrž. Když po téměř třech hodinách akce končí, počká si na primátora u dveří a mámí na něm slib, ať ho primátor přijme.

Vraťme se ale na začátek. Diskusi řídil tiskový mluvčí Milan Freiberg, který jako druhého vyvolal muže představujícího se příjmením Růžička. „Jsem drobný živnostník, pracuji, platím daně a musím snášet hluk a rachot, když se koná Opavské kulturní léto,“ stěžuje si.

Náměstek Halátek mu odpovídá, že město připravuje hlukovou vyhlášku a dodává: „Opavské kulturní léto bude omezeno na rozumné hodiny.“ Živnostník si ale ještě chce postěžovat na městskou policii, čímž odstartuje vlnu dalších stížností na hlavu strážníků:

„Přijedou k vám změřit hluk k oknu do zavřené ložnice. Nejhorší ze všeho je bezmocnost.“

Muž s kardiostimulátorem

Lidé se hlásí jeden přes druhého. Do toho vstoupí nenápadný muž postávající u dveří s papírovou složkou v ruce. Všechny předbíhá a předstupuje až před primátora. „Nemůžu tu dlouho být, mám kardiostimulátor,“ vysvětluje a sál se zklidní.

„S magistrátem komunikuji jako soukromá osoba snad nejdéle, a to od roku 1992. Jde mi o parkování ve vnitrobloku na Olomoucké ulici číslo 62 a 64. Nikdo to dosud nevyřešil. Zítra mám 62 let a snad se toho ani nedožiju.“

Náměstek Žídek, který nyní řídí MP po odchodu jejího ředitele Richarda Szotkowského, je v obraze. „Vaši žádost jsem už předal příslušnému odboru a vyvolal osobní jednání přímo na místě,“ říká náměstek.

Nemocný muž však už nemá zájem. Nechce žádné osobní setkání, nechce už s nikým jednat. Dává najevo, že úředníkům už nevěří a opouští sál.

Sadová je Brooklyn a strážníci lžou

Následují další vystoupení, v nichž se jako červená nit táhnou stížnosti na městskou policii. „Bydlím na Sadové a té se říká Brooklyn. Proč tam častěji nechodí strážníci na kontroly?“ zlobí se jeden ze seniorů. A náměstek Žídek pronese větu, kterou pak ještě několikrát během tříhodinového setkání opakuje jako zaklínadlo. „Chci vrátit městskou policii do ulic.“

Strážníci roztrpčují i Norberta Mathiase z Alšovy ulice. Postaví se a pronese pár krátkých připomínek nepostrádajících vtip. „Viděl jsem čtyři policejní auta na tenise. Říkám jim: Pánové, vy tu máte schůzi? Ale ne, turnaj, odpověděli mi.“ Na ta slova náměstku Žídkovi překvapením vyletí obočí nahoru.

Ale Norbert Mathias směrem k primátorovi pokračuje: „Nebo tady přímo pod vašima oknama. Jeden mě tu na náměstí obtěžuje, abych změnil operátora, druhý, abych změnil doktora a strážníci mi řeknou, že s tím nic neudělají. Ale když se v létě u Obecního domu prodávala zmrzlina, stál tam jeden z nich a vykecával půl hodiny. Na co si je teda platíme?“

Tím Norbert Mathias přilil olej do ohně. Na strážnících nezůstane nit suchá. „Do očí vám lžou! Jsou zadarmo drazí, blbce ze mě dělají!“ rozčiluje se pan Mlýnek z Malých Hoštic, který má v této městské části problémy s parkováním.

Kde mám parkovat?

Další, kterému otravuje život potíž s parkováním před vlastním domem, je Petr Dehner z Lidické ulice. „Nemám kde postavit auto, a to ani na chvilku, když přijedu se stavebním materiálem. Už mám lístek za oknem, už mě strážníci postihují. Bylo by možno parkovat na mé předzahrádce? Je to ale památková zóna,“ upozorňuje.

Petr Dehner má nejspíše smůlu. Primátor mu vysvětluje, že památková zóna má svá pravidla a že to tudíž nebude možné. „Bydlím na Hradecké a také se s tím potýkám,“ říká primátor. „Město nebylo stavěno na tolik aut. Jedním z řešení je zónové parkování,“ přidává se náměstek Žídek.

Zanedbaná Jaktař

Přítomní obyvatelé Jaktaře si stěžují, že jejich čtvrt se stala popelkou. Jeden z nich poukazuje na neudržovaný potok Jaktarka, který je pravidelně zaplavuje. „Jaktař je dlouhodobě zanedbávaná část. Spadla z lopatky poté, co pan Sosna přestal být zastupitelem,“ přitaká mu náměstek Žídek.

Autobusy, trolejbusy a psi

A pak si někdo v sále vzpomene na zvýšení jízdného městské hromadné dopravy. Jeden ze seniorů vystoupí s papírem, na němž má přesně napsány časy odjezdu některých linek a nepravidelné intervaly v jízdních řádech. Ví přesně, kde se trolejbusy kumulují, jaké mají prostoje. Zní to logicky a opodstatněně. „A vy nám jen taháte peníze z kapes místo toho, abyste to dali do pořádku!“ zlobí se.

Náměstek Halátek mu odpoví: „To, co nám říkáte, je cenné, budeme to řešit.“

Pak se lidé začnou zlobit i na zvýšené poplatky za psy. „Já mám psy dva. proč mám za toho druhého platit 900 korun? Chodím s nimi na soutěže, starám se o ně, ale vy pro pejskaře nic neděláte. Vždyť i košů na hovínka je málo,“ říká jedna z přítomných žen.

Náměstci lidem argumentují, že zvýšení jízdného i poplatků za psy bylo nutné. „Nemůžeme jinak, hledáme každou korunu, jak uspořit,“ říká Daniel Žídek a primátor dodává: „U jízdného jsme šli pod návrh městského dopravního podniku.“

Komu padne hlava za Slezanku?

A je to tady. Slezanka, koupená bývalým vedení města za 270 milionů, nemá šanci pozornosti uniknout. „Komu padne hlava za tu naši Slezanku? Kdo za to bude postižen?“ ptá se jeden z důchodců.

„Hlavy padat nebudou, protože to schválili zastupitelé. Slezanku koupil v době temna pán za třináct mega, protože byl u informací. Tak byste to udělal každý z vás,“ komentuje Slezanku náměstek Žídek. Diskuse nekončí. Lidé se ptají na zvýšení ceny za odpad, spojku S1, uzavření silnice z Kylešovic do Komárova, na zelný trh, o němž píšeme zde.

Tomáš Skalík se zajímá o tok příspěvků do městských příspěvkových organizací i na to, zda se v nich udělal audit. „Rozpočty v těchto organizacích jsme stáhli na úroveň předchozích roků. Tok peněz v nich kontroluje odbor kontroly a výsledky budou zveřejněny,“ odpovídá primátor.

Je 17.25 hodin a první Otevřená radnice je u konce. Někteří senioři však mají stále dost energie a v diskusi pokračují na chodbě. Pak do stále rozsvíceného sálu nastupují uklízečky.

Je krátce před sedmou hodinou večerní, když náhodní chodci mohou vidět náměstka Halátka, jak zřejmě jako poslední zamyká vchodové dveře na radnici.

Nyní vám přinášíme pár otázek, které zde z úst lidí zazněly, a které se do páteční reportáže nedostaly.

Komu se může líbit socha Babel? Taková zrůda! Bude z Opavy Bábelov?
Náměstek Žídek: „Mně se třeba líbí.“ Primátor Jirásek: „Je to mrtvý projekt.“ (Pozn. redakce: Jedná se o archetypální stavbu profesora Aleše Veselého s přesným názvem Pohyblivý babel. Stát měla u křižovatky u Domu Petra Bezruče v místě, kde za komunistů stávala socha Gottwalda. Věž vysoká 7 metrů stojí na obrovských železných kolech. Stavbu byste mohli podejít, ocitnout se v magickém světě a pohledem vzhůru uvidět nebe. Inicioval ji bývalý náměstek primátora Pavel Mališ (ODS).)

Proč máme v Opavě na sochu Špiona a kolik stála?
Daniel Žídek: „Socha Špiona na Dolním náměstí reziví a dělají se v ní díry. Takže během deseti let se vyřeší sama. Špion město přišel na 540 tisíc korun.“

Proč je zdraženo jízdné v autobusech a trolejbusech městské hromadné dopravy?
Náměstek Žídek: „Nemůžeme jinak, hledáme každou korunu, jak uspořit.“ Primátor Jirásek: „U jízdného jsme šli pod návrh městského dopravního podniku.“

Co teď dělá na radnici Stanjura?
Primátor Jirásek: „Bývalý primátor Zbyněk Stanjura (ODS) je předsedou finančního výboru. Tato funkce patří do rukou opozice a je jen na ní, koho si tam dají.“

Proč je zavřená silnice mezi Kylešovicemi a Komárovem, když se na ní a v jejím okolí nepracuje? Odřízli jste nás.
Náměstek Žídek: „Stále se tam pracuje. Například na dvou a půlmetrovém výkopu. Podjezd bude ukončen na podzim v roce 2012. Kylešovice teď trpí, ale pak budou od dopravy osvobozeny. Kvůli této uzávěře jsme odsunuli rekonstrukci Jánské ulice. To by bylo už moc.“

Kdo zaplatil opravu spojky S1?
Náměstek Žídek: „Oprava spojky S1 se prováděla v záruční době a firma ji opravila na své náklady.“

Autor: Zuzana Urbánková

4.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

BK Opava – BK Armex Děčín 87:71
1 26

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).
11

Z nemocnice zbyly jen střípky

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení

Tým zdravotnické záchranné služby spolu s jednotkou Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Bílovci zasahoval v sobotu 21. října dopoledne ve Skřipově.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení