Starší a imobilní lidé. Nejspíše právě jim bude činit největší problém zvyknout si na nové časy a hlavní poštu v obchodním centru.

Jeden z hlavních zádrhelů jsou otáčecí dveře sloužící jako vchody a východy do celého objektu. Otáčí se poměrně rychle a hůře se pohybující lidé s tím mají potíže. Ostatně sami jsme byli v pondělí ráno svědky toho, když zde uvízl mezi rotujícími dveřmi muž na vozíčku. Naštěstí disponují tyto dveře citlivou technikou, která rozpozná překážky a pohyb zastaví.

Muž se tak nakonec po menších peripetiích dovnitř dostal.

Slavnostní otevření přestěhované hlavní pošty bylo naplánováno na devět hodin ráno. Celý proces přestřihávání pásky a dalších oficiálních ceremonií ale proběhl rychle, takže první klienti se už hrnuli dovnitř chvíli před devátou. A nutno konstatovat, že jich bylo mnoho. Jejich počty šly do desítek.

„Zatím jde všechno dobře. Ten nával lidí nás nepřekvapil, čekali jsme to. Spíš jsem byl mile překvapen z toho, jak byli ukáznění. Žádné předbíhání ani mačkanice," pochvaloval si vedoucí opavské Pošty 1 Vladimír Salát, který vše pozorně sledoval, a v žertu dodal: „Báli jsme se, aby nám třeba nedočkaví klienti neprolézali pod mříží ještě před otevřením, jak se to občas stává, když jsou někde nějaké slevy nebo něco nového. Ale nic podobného se nestalo."

Projektant byl zatížený na žlutou

Co do velikosti a kapacity nelze nové sídlo pošty s tím původním příliš srovnávat. Ačkoli je prvně zmíněné opticky menší, zase tu je otevřený prostor, ve kterém nezabírají plochu mohutné sloupy. Na své si pak na poště v Bredě přijdou milovníci žluté barvy, protože ta celé místnosti dominuje.

Jakousi kavárenskou atmosféru navíc evokují v člověku kulaté stoly, u nichž si mohou čekající lidé odpočinout. A neschází ani „staré dobré" a veřejností dlouhodobě kritizované vyvolávací zařízení z původního sídla.

Co na novou poštu říkají Opavané

Odbavování klientů šlo poměrně hladce a odsýpalo. Možná i proto byly názory Opavanů, které jsme oslovili, vcelku příznivé a smířlivé. „Musí se to nejdřív zavést. Ale myslím si, že to bude dobré a bude tu pořád plno. Určitě sem přijde víc lidí kvůli pošty než obchodům," nechala se slyšet jedna z postarších žen, která pokorně čekala, až vyvolávací systém oznámí její číslo.

„Je to tu úplně to stejné jako na staré poště," utrousil zase mezi řečí jeden z přítomných mužů ve středním věku.

O tématu se rozhovořil rovněž známý opavský sběratel pohlednic a pořadatel sběratelských setkání František Šenk. Přestože je upoután na invalidní vozík, na novou poštu dorazil už krátce po slavnostním otevření. „Vypadá to dobře. Ale stejně cítím nostalgii při vzpomínkách na starou poštu," konstatoval a jako jediný oslovený přidal také malou výtku: „Domnívám se jen, že to měli otevřít o patro, nebo dvě, níž. Je jedno, od kterého vstupu, ale aby byl k poště lepší přístup."

Závěrečnou poznámku si pak vzala na starost mladá Opavanka, která shrnula v jedné větě názor celé řady dalších obyvatel města: „Já hlavně čekám, že budu mít obrovský problém, když vyrazím na poštu a po tolika letech si prostě neuvědomím, že už musím jít úplně někam jinam."