Železobetonová rozhledna připomínající prvorepublikové opevnění se staví v polích mezi Březovou a Jamnicí již několik měsíců. Nachází se na nejvyšším bodě katastrálního území Stěbořic vrchu Šibenice.

Z tohoto významného místa je za příznivého počasí vidět jak na Jeseníky, tak na Beskydy, ale především na soustavu okolních systémů vojenské obrany bunkrů. Starosta Stěbořic Roman Falhar již dříve Deníku prozradil, že rozhledna bude upozorňovat na dělostřeleckou tvrz, která měla v těchto místech před druhou světovou válkou stát.

Původní otevření bylo plánováno již na 28. října loňského roku, kdy by připomínka sta let vzniku Československé republiky dostala pro obyvatele Stěbořic a okolí ještě slavnostnější nádech.

„Původní plán byl takový. Bohužel se s realitou nesetkal. Za prvé nebylo jednoduché najít firmu, která by projekt zrealizovala. A zadruhé se jedná o velice specifickou stavbu, která má určité technologické požadavky. Práce s betonem se nedá uspěchat,“ komentoval Falhar.

V březnu ovšem mělo být hotovo, a rozhledna tak mohla přivítat první návštěvníky. Ale nastaly další komplikace.

„V okolí se ještě musí udělat různé terénní úpravy, není zde vybudována cesta. Také se samotnou stavbou jsou nějaké technické problémy, musí se postupovat s ohledem na okolní teplotu, povětrnostní podmínky,“ sdělil Falhar a dále dodal, že slavnostní otevření se uskuteční snad v červnu.

V samotné rozhledně vznikne také prostor na umístění všemožných předmětů a panelů, informujících o situaci za první republiky, výstavbě bunkrů v okolí a dalších zajímavostech.

Objekt se stane součástí rozhleden nacházejících se na česko-polském pomezí.